PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co Polska Wschodnia może zaproponować inwestorom?

  • wnp.pl
  • 30 wrz 2016 12:09

Co Polska Wschodnia może zaproponować inwestorom? Debata „Klimat inwestycyjny w Polsce Wschodniej. Rola państwa, zadania samorządów”

Jakie są audyty regionu, a co blokuje inwestycje - na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy debaty „Klimat inwestycyjny w Polsce Wschodniej. Rola państwa, zadania samorządów” zorganizowanej podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

REKLAMA

Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) przypomniał, że od stycznia tego roku do końca czerwca nowi inwestorzy zainwestowali w strefie 461 mln zł.

- To wynik, którego przez 20 lat spółka nigdy nie osiągnęła, co oznacza, że bariery nie wpłynęły na postrzeganie naszego regionu przez inwestorów - podkreślił.

A dlaczego inwestorzy w ogóle interesują się regionem? – Przede wszystkim korzystają z ulg w podatku dochodowym. Preferencje w dla inwestorów i ulgi są w woj. Podlaskim najwyższe w kraju. Duży przedsiębiorca może odliczyć do 50 proc. kosztów nakładów inwestycyjnych, średni 60 proc. A na przykład w Warszawie taka ulga wynosi tylko 15 proc. – mówił prezes Dec.

Inną sprawą – według prezesa strefy jest – tzw. tańsza siła robocza. – Pracownicy są niżej wynagradzani niż w innych częściach kraju. Poza tym jako jeden z powodów zainteresowania regionem prezes Dec wskazał życzliwość.

– Często inwestorzy skarżą się na procedury związane z prawem budowlanym, czy innymi postepowaniami, które wymagają czasu. A w Suwałkach, Białymstoku czy Łomży samorządy bardzo wspierają przedsiębiorców. I starają jak tylko to możliwe uprościć procedury. Nam tu na prawdę bardzo zależy na przedsiębiorcach i mimo trudnej lokalizacji mamy sporo inwestycji – dodał prezes strefy ekonomicznej.

Dionizy Smoleń, dyrektor Zespołu ds. Sektora Publicznego, PwC uważa, że bariery są dość oczywiste i po prostu związane z dostępem komunikacyjny w regionie. Ale przyznał, że atutem są niskie koszty pracy.

- To oczywiście dobra strategia na krótką metę, bo nie jesteśmy w stanie konkurować z jeszcze tańszymi lokalizacjami. Wydaje mi się, że klimat do inwestowania w Polsce Wschodniej jest nieco trudniejszy niż w innych regionach Polski i samorządy muszą swoją determinacją i współpracą przezwyciężać bariery – podkreślił ekspert PwC.

Jako przykład podał inicjatywę w województwie lubelskim, gdzie został stworzony kompleksowy system obsługi inwestorów wokół urzędu marszałkowskiego. - Zanim system powstał zdarzały się sytuacje, że inwestor, który sam nie znalazł w jednym z miast korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej opuszczał województwo. I nikt o tym nie wiedział. Teraz to się zmienia. Tworząc klimat inwestycyjny zawsze kluczowa jest determinacja ludzi i przygotowanie odpowiedniego systemu do obsługi inwestorów - dodał.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA