PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co zmieni inwestycja Toyoty?

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2016 09:16

Co zmieni inwestycja Toyoty? Fot. Fotolia

650 mln zł zainwestuje Toyota w ciągu dwóch lat w swoje fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach na Dolnym Śląsku. Będą tam produkowane m.in. przekładnie do napędów hybrydowych oraz nowe silniki. Samorządy oceniają, że to jakościowy skok w rozwoju regionu.

REKLAMA

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w rozmowie z PAP podkreślił, że nowa inwestycja Toyoty w produkcję przekładni do napędów hybrydowych to "skok jakościowy, ale nie chodzi wyłącznie o kilkaset nowych miejsc pracy".

"Toyota zdecydowała się na stworzenie w Wałbrzychu ośrodka badawczego dla testowania produktów innych swoich podmiotów. To impuls rozwojowy w kontekście edukacyjnym i innowacyjnym dla nowego zaplecza akademickiego, powstałego w naszym mieście" - powiedział Szełemej.

Prezydent poinformował, że właśnie m.in. w odpowiedzi na potrzeby branży motoryzacyjnej rozwija się w Wałbrzychu techniczno-inżynieryjne szkolnictwo wyższe oraz szkolnictwo zawodowe prowadzone przy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park".

"Dzięki tej nowej inwestycji Toyoty będzie szansa na stworzenie ośrodka innowacji i rozwoju, który będzie współpracował z najbardziej rozwojową i nowoczesną branżą" - ocenił Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha przypomniał, że kilkanaście lat obecności Toyoty w WSSE zapewniło ponad tysiąc miejsc pracy w samym zakładzie produkcyjnym, ale również ponad tysiąc miejsc w firmach współpracujących z tym producentem.

"Toyota była i jest kołem zamachowym rozwoju strefy ekonomicznej i regionu, ale przede wszystkim stworzyła nową jakość w kulturze pracy. Wprowadziła ład korporacyjny i biznesowy. To również ma duże znaczenie dla rozwoju. Byliśmy pogórniczym miastem z 25-tysięczną grupą bezrobotnych" - powiedział Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha podkreślił, że dla nowych inwestycji na Dolnym Śląsku duże znaczenie miała również niedawna decyzja rządu o dalszej rozbudowie trasy S3 z Bolkowa do Lubawki, czyli do granicy państwa.

"Zabiegaliśmy o tę drogę, ponieważ z wałbrzyskiej strefy ekonomicznej 95 proc. produkcji jest kierowana na południe Europy. W przypadku Toyoty to niemal 100 proc. Ta droga jest ważna dla rozwoju regionu" - dodał Szełemej.

Jak powiedział PAP zastępca burmistrza Jelcza-Laskowic Roman Piórko, inwestycja Toyoty była zarówno dla miasta i gminy oraz sąsiednich samorządów kołem zamachowym w rozwoju i kolejne nakłady jeszcze poprawią sytuację.

"To był strzał w dziesiątkę. Dzięki inwestycji Toyoty bezrobocie w całym powiecie wynosi zaledwie 6 proc. Ta pierwsza inwestycja była kołem zamachowym dla innych firm, które również zaczęły inwestować w naszej strefie gospodarczej" - powiedział Piórko.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA