PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coraz bliżej metropolii

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2017 08:00

Coraz bliżej metropolii Fot. Fotolia

Ponad 150 komentarzy i propozycji zmian do projektu statutu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przesłały zrzeszone w niej samorządy. Swoje uwagi opracowującym projekt Katowicom zgłosiło 26 współtworzących metropolię gmin.

REKLAMA

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, związek ten powstał już 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla regionu - zrzesza 41 tamtejszych samorządów.

Zgodnie z ustawą szczególną rolę w tworzeniu metropolii ma samorząd miasta Katowice. Od 1 lipca pełnomocnikiem ds. utworzenia związku jest prezydent Katowic, któremu ustawa daje specjalne uprawnienia związane z przygotowaniem organizacyjnym i prawnym związku (ma on zadania i kompetencje zgromadzenia metropolii do dnia jego pierwszej sesji oraz zarządu - do dnia jego wyboru).

Prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział już zwołanie pierwszej sesji zgromadzenia metropolii na 29 sierpnia. Jak sygnalizował w niedawnej rozmowie z PAP, do tego czasu chciałby zakończyć konsultacje projektu statutu GZM i mieć już konsensus ws. składu zarządu Związku.

W tym czasie miasto kończyło zbierać uwagi do opracowanej przezeń wersji roboczej statutu GZM. Wersję tę Katowice na początku sierpnia rozesłały pozostałym 40 gminom z prośbą o zaopiniowanie. Jak przekazała PAP Ewa Biskupska z katowickiego magistratu, w efekcie łącznie spłynęło ponad 150 komentarzy i propozycji zmian do projektu z 26 zrzeszonych w metropolii gmin.

"Większość przesłanych uwag ma charakter korekt redakcyjnych lub jest prośbą o wyjaśnienie poszczególnych zapisów. Najwięcej komentarzy dotyczyło kwestii wyboru oraz odwołania władz związku metropolitalnego, trybu pracy zgromadzenia związku metropolitalnego oraz składek rocznych. Obecnie trwa analiza zebranych uwag" - wskazała Biskupska.

Prezydent Katowic deklarował wcześniej, że uwagi gmin zostaną naniesione w projekcie, "jeżeli będą zasadne". Sygnalizował, że projekt zostanie potem przedstawiony nadzorowi prawnemu wojewody oraz ministerstwu spraw wewnęrznych i administracji; jeżeli 29 sierpnia nie będzie jeszcze wszystkich uzgodnień, na pierwszym zgromadzeniu może ewentualnie odbyć się tylko dyskusja na jego temat.

Władze Katowic przypominają, że zgodnie z ustawą o związku metropolitalnym w woj. śląskim projekt statutu będzie procedowany na sesji zgromadzenia metropolii. Po podjęciu stosownej uchwały projekt będzie podlegał uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA