PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ćwierć miliarda euro w strefie. Nowa fabryka na starcie

  • Autor: PAP
  • 24 sty 2017 16:39

Ćwierć miliarda euro w strefie. Nowa fabryka na starcie fot. Pixabay

Firma Xeos rozpoczęła rekrutację pracowników do fabryki serwisowania silników lotniczych, która powstanie w Środzie Śląskiej. Spółka joint venture zawiązana przez GE Aviation i Lufthansa Technik zainwestuje w budowę zakładu 250 mln euro.

REKLAMA

Fabryka zlokalizowana na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej (Dolnośląskie) ma rozpocząć pracę we wrześniu 2018 r.

"Do 2023 r. w fabryce znajdzie pracę około 600 osób" - powiedział we wtorek podczas konferencji poświęconej innowacyjnym inwestycjom na Dolnym Śląsku dyrektor zarządzający Xeos Thomas Boettger.

Boettger poinformował, że proces rekrutacji pracowników już ruszył. Na początek firma zatrudni 120 osób - przede wszystkim inżynierów. "Będą oni dodatkowo kształceni w centrum szkoleń, które zamierzamy otworzyć w okolicach Wrocławiu. W uruchomienie tego centrum zainwestujemy 15 mln euro" - powiedział.

Inwestor zamierza współpracować z uczelniami wyższymi, przede wszystkim z Politechniką Wrocławską.

Przedstawiciele Xeos poinformowali, że inwestycja w Środzie Śląskiej będzie przebiegać dwuetapowo. W ciągu pierwszych dwóch lat powstaną główne budynki biurowe i techniczno-operacyjne. Drugie etap, który ma się zakończyć w 2020 r., to budowa specjalistycznej komory do testowania silników samolotowych.

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnX 2B, a w kolejnych latach również typu GE 9X, stosowanych w silnikach samolotów Boeing 747-8 oraz 777-X. Aktualnie w komercyjnym użyciu działa ponad 400 silników GEnX 2B. Od 2021 roku do zakładu trafiać będą też silniki GE 9X. Choć formalny proces ich certyfikacji zakończy się w 2018 roku, to operatorzy z całego świata zamówili już ponad 700 sztuk.

Przedstawiciele Xeos zapewniali we wtorek, że inwestycja będzie spełniać wszelki normy ekologiczne, w tym przede wszystkim te dotyczące poziomu hałasu. Tymczasem przed budynkiem Politechniki Wrocławskiej, gdzie odbywała się konferencja z udziałem przedstawicieli Xeos, kilkanaście osób z gminy Środa Śląska protestowało przeciwko tej inwestycji. Ich zdaniem budowa zakładu pociągnie za sobą negatywne skutki dla środowiska.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Ewa Kaucz podkreśliła, że oprócz miejsc pracy, profitem dużych inwestycji, taki jak planowana przez Xeos, są również wpływy z podatków dochodowych, które będą płacić pracownicy. "To przekłada się na budżety gmin. Większe wpływy to więcej inwestycji w infrastrukturę, wzrost nakładów na edukację czy opiekę społeczną" - powiedziała.

Wiceprezes dodała, że każde miejsce pracy tworzone w zakładach stosujących zaawansowane technologie generuje dodatkowo pięć miejsc pracy poza fabryką. "Inwestycja przekłada się na rozwój całego regionu. Ta fabryka będzie potrzebowała podwykonawców z różnych dziedzin" - powiedziała Kaucz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA