PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Debata nad powiększeniem Opola

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2016 09:59

Debata nad powiększeniem Opola Fot. Fotolia

Poszerzenie jest uzasadnione, posłuży rozwojowi miasta i jego otoczenia - mówili w czwartek eksperci na debacie nt. powiększenia Opola. Nie wzięli w niej udziału zaproszeni przedstawiciele władz gmin, o których tereny miałoby być poszerzone Opole.

REKLAMA

W debacie wzięli udział naukowcy, władze Opola, przedstawiciele biznesu i władz Rzeszowa, który powiększał w ostatnich latach swoje granice. Nie wzięli w niej zaś udziału - mimo zaproszenia - wójtowie pięciu podopolskich gmin, których część terenów chciałoby przyłączyć Opole - Turawy, Dobrzenia Wielkiego, Prószkowa, Komprachcic i Dąbrowy. Przed debatą spotkali się oni z mediami i powiedzieli, że w ich ocenie nie ma np. konkretnych analiz, o których można dyskutować.

Burmistrz Prószkowa Róża Malik mówiła, że rozmowa powinna dotyczyć np. tego, jak ma wyglądać sieć szkół czy przedszkoli w powiększonym Opolu, ile w związku z powiększeniem stracą gminy, ile zyska Opole. "Tymczasem gdy poprosiliśmy o materiał do dyskusji, przesłano nam artykuł z 1991 r. o perspektywach rozwoju Opola do 2010 r." - dodała Malik.

Na debacie jeden z ekspertów, prof. Krystian Heffner uznał, że poszerzenie Opola jest "jak najbardziej uzasadnione, a nawet mocno opóźnione". Przypomniał, że ostatnie poszerzenie granic miasta miało miejsce w 1975 r. "Teraz mamy kolejną możliwość poszerzenia Opola o obszary, które od dawna są już zurbanizowane i funkcjonują już w zasadzie jako część miejskiej struktury" - przekonywał.

Pozytywnie o planie poszerzenia Opola mówił też badający procesy rozwoju miast prof. Janusz Słodczyk z Uniwersytetu Opolskiego, który podnosił, że rozwój przestrzenny miast jest naturalny, potrzebny, powszechnie występujący i uzasadniony. "Na miasto i zurbanizowany obszar je otaczający trzeba patrzeć jak na całość i zarządzać nim jak całością" - argumentował. I dodał: "Wzmocnienie potencjału miasta pomaga rozwijać się i miastu, i jego otoczeniu".

Wymienił trzy podstawowe kryteria, które powinny decydować o włączeniu konkretnych terenów do miasta: zaawansowanie procesów urbanizacji, czyli to, na ile dany teren już jest zagospodarowany w sposób miejski; kryterium powiązania funkcjonalnego (np. to, że większość mieszkańców podmiejskiej gminy pracuje w mieście) i kwestię strategicznych kierunków rozwoju miasta, czyli np. to, że dany teren może być elementem strategii rozwoju miasta.

Ekonomista dr Witold Potwora zapewniał, że gminy, których tereny miałyby być włączone do Opola, "jeśli nic nie zyskają, to na pewno nie stracą". Podobnie jak biorący udział w debacie przedsiębiorcy podkreślał, że Opolu potrzeba przestrzeni inwestycyjnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA