PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dęblin graczem w boju o duże kontrakty dla wojska

  • Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Consultingroup
  • 31 mar 2015 14:18

Dęblin graczem w boju o duże kontrakty dla wojska

Rosnące wydatki na obronność, spowodowane konfliktami międzynarodowymi oraz planem modernizacji polskiej armii, mogą być szansą rozwojową dla samorządów, powiązanych z przemysłem zbrojeniowym.

REKLAMA

Początek XXI wieku zaowocował konfliktami międzynarodowymi, które zagrażają pokojowi państw. Oczy całego świata zwrócone są w stronę sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Bieżące wydarzenia mają wpływ na sektor obronny, uświadamiając poszczególnym krajom, że ich dotychczasowe inwestycje w obronność, mogą okazać się niewystarczające i nieefektywne.

Europa się zbroi

Szwedzki rząd zapowiedział, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji, zamierza w najbliższych 10 latach zwiększyć wydatki na zbrojenia. Planowany jest stopniowy zakup nowych samolotów, a nawet łodzi podwodnej. Litwa zwiększy w tym roku budżet obronny o 50 mln dolarów. Kraj zamierza za tę kwotę zakupić między innymi polskie zestawy rakiet przeciwlotnicznych "Grom". Estonia, która już dziś wydaje na obronność 2 proc. swojego PKB deklaruje, że poziom ten ma zostać utrzymany.

- Najszybciej i najbardziej wiarygodnie na zagrożenie odpowiada region, który jest w niebezpieczeństwie. Teraz przekonanie społeczeństwa, że wydatki na siły zbrojne są potrzebne, jest stosunkowo łatwe - tłumaczy Mariusz Cielma z portalu DziennikZbrojny.pl. I dodaje, że do tej pory nawet na Łotwie, gdzie jest duża mniejszość rosyjska, nikt agresji militarnej się nie spodziewał.

Podczas ostatniego szczytu NATO, członkowie paktu ustalili, że agresja Rosji na Ukrainę to dzwonek alarmowy. Sojusznicy podczas spotkania zapowiedzieli zwiększenie wydatków na cele obronne do poziomu 2 proc. PKB w ciągu dekady. Władze sojuszu zgodnie twierdziły, że rozpoczynają proces odwracania tendencji do zmniejszenia wydatków na zbrojenia.

Rosną nakłady na polską armię

Kryzys rosyjsko - ukraiński także i w Polsce wymusił decyzje o przyspieszeniu wydatków na cele obronne, ujętych w podpisanym w grudniu 2012 roku "Planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2013-2020". Program wkracza właśnie w swoją decydującą fazę, czyli wyposażanie sił zbrojnych w nowy sprzęt.

- Plan modernizacji technicznej zakłada realizację 14 dużych programów, które mają odmienić oblicze wszystkich rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk. Na ten cel przeznaczymy ok. 130 mld zł - podkreślał podczas tegorocznej XXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej Czesław Mroczek. - To ogromna nadzieja dla sił zbrojnych, ale także dla polskiego przemysłu obronnego, to szansa na dynamiczny rozwój, na prawdziwy skok technologiczny - dodał Mroczek.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA