PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą - relacja z Property Forum

  • Autor: Adam Sofuł
  • 07 paź 2015 13:38

Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą - relacja z Property Forum Sesja Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą”, Property Forum 2015

Mimo biurokracji i zawiłego prawa podatkowego, Polska jest wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestycji w nieruchomości – twierdzili zgodnie uczestnicy debaty „Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą” podczas konferencji Property Forum 2015.

REKLAMA

- Nigdy nie miałem problemów z przekonaniem inwestorów do Polski – mówił Mirosław Januszko, CEO 6B47 Poland. – Mimo wielu barier, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości, Polska jest jedną z najlepszych lokalizacji w Europie, o ile nie na świecie – wtórował mu Maciej Dyjas, partner w Griffin Real Estate. - Jeżeli drugi raz rozbudowujemy zakład w Gliwicach, to trudno o lepszy dowód, że Polska to dobra inwestycja – mówił Jacek Różycki, dyrektor generalny Roca Polska.

Prawo podatkowe barierą

Skąd ten optymizm, skoro we wszelkich rankingach inwestycyjnych i podsumowujących poziom wolności gospodarczej, inwestorzy narzekają na skomplikowane prawo podatkowe, czaso- i kosztochłonną biurokrację, przewlekłe postępowania sądowe? Według raportu Global Competitiveness, za największą przeszkodę uznano prawo podatkowe i stopnień jego skomplikowania. Przeszkadzają też stopień elastyczności rynku pracy, biurokracja, stawki podatkowe czy dostęp do finansowania inwestycji. – W infrastrukturze drogowej sporo nadrobiliśmy, są jednak województwa, w których liczba autostrad równa się zero – podkreślała prezentująca te raporty Małgorzata Dankowska, doradca podatkowy w TPA Horwath. Koszty pracy są wciąż motorem napędowym polskiego rynku. Konkurować z nami pod tym względem mogą jedynie Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa czy Węgry. - Pytanie: czy koszty pracy nadal powinny być motorem wzrostu gospodarczego – dodała.

Dankowska wskazywała również na bolączki wymienione w innych raportach dotyczących konkurencyjności i łatwości prowadzenia biznesu. Np. wg raportu Doing Business, w Polsce są relatywnie dobre warunki do obrotu nieruchomościami, jednak dużym utrudnieniem (nie tylko jeśli chodzi o rynek nieruchomości) są wciąż kwestie regulacyjne.

Rynek pracowników kurczy się?

Nie oznacza to jednak, że Polska nie ma mocnych stron – niemal wszystkie rankingi i zestawienia wskazują na duży rynek wewnętrzny i dobrze wyedukowaną siłę roboczą. Z tym ostatnim w najbliższych latach mogą być jednak coraz większe kłopoty. Jacek Różycki wspominał, że gdy w 1999 roku koncern budował swoją fabrykę w Polsce nie było kłopotów z wykwalifikowanymi pracownikami. Podobnie było pięć lat później przy okazji rozbudowy. Obecnie zakład jest rozbudowywany po raz drugi. - Widzimy, że zaczyna nam się kurczyć rynek pracowników – stwierdził, dodając, że taka sytuacja powoduje, że rośnie presja na płace. Dyrektor Roca Polska zapewnia jednak, że dzięki wciąż niskim w porównaniu z innymi krajami kosztami pracy w Polsce firma wciąż ma potencjał do wzrostu zarobków.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA