PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą - relacja z Property Forum

  • Autor: Adam Sofuł
  • 07 paź 2015 13:38

Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą - relacja z Property Forum Sesja Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą”, Property Forum 2015

Mimo biurokracji i zawiłego prawa podatkowego, Polska jest wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestycji w nieruchomości – twierdzili zgodnie uczestnicy debaty „Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą” podczas konferencji Property Forum 2015.

REKLAMA

- Nigdy nie miałem problemów z przekonaniem inwestorów do Polski – mówił Mirosław Januszko, CEO 6B47 Poland. – Mimo wielu barier, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości, Polska jest jedną z najlepszych lokalizacji w Europie, o ile nie na świecie – wtórował mu Maciej Dyjas, partner w Griffin Real Estate. - Jeżeli drugi raz rozbudowujemy zakład w Gliwicach, to trudno o lepszy dowód, że Polska to dobra inwestycja – mówił Jacek Różycki, dyrektor generalny Roca Polska.

Prawo podatkowe barierą

Skąd ten optymizm, skoro we wszelkich rankingach inwestycyjnych i podsumowujących poziom wolności gospodarczej, inwestorzy narzekają na skomplikowane prawo podatkowe, czaso- i kosztochłonną biurokrację, przewlekłe postępowania sądowe? Według raportu Global Competitiveness, za największą przeszkodę uznano prawo podatkowe i stopnień jego skomplikowania. Przeszkadzają też stopień elastyczności rynku pracy, biurokracja, stawki podatkowe czy dostęp do finansowania inwestycji. – W infrastrukturze drogowej sporo nadrobiliśmy, są jednak województwa, w których liczba autostrad równa się zero – podkreślała prezentująca te raporty Małgorzata Dankowska, doradca podatkowy w TPA Horwath. Koszty pracy są wciąż motorem napędowym polskiego rynku. Konkurować z nami pod tym względem mogą jedynie Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa czy Węgry. - Pytanie: czy koszty pracy nadal powinny być motorem wzrostu gospodarczego – dodała.

Dankowska wskazywała również na bolączki wymienione w innych raportach dotyczących konkurencyjności i łatwości prowadzenia biznesu. Np. wg raportu Doing Business, w Polsce są relatywnie dobre warunki do obrotu nieruchomościami, jednak dużym utrudnieniem (nie tylko jeśli chodzi o rynek nieruchomości) są wciąż kwestie regulacyjne.

Rynek pracowników kurczy się?

Nie oznacza to jednak, że Polska nie ma mocnych stron – niemal wszystkie rankingi i zestawienia wskazują na duży rynek wewnętrzny i dobrze wyedukowaną siłę roboczą. Z tym ostatnim w najbliższych latach mogą być jednak coraz większe kłopoty. Jacek Różycki wspominał, że gdy w 1999 roku koncern budował swoją fabrykę w Polsce nie było kłopotów z wykwalifikowanymi pracownikami. Podobnie było pięć lat później przy okazji rozbudowy. Obecnie zakład jest rozbudowywany po raz drugi. - Widzimy, że zaczyna nam się kurczyć rynek pracowników – stwierdził, dodając, że taka sytuacja powoduje, że rośnie presja na płace. Dyrektor Roca Polska zapewnia jednak, że dzięki wciąż niskim w porównaniu z innymi krajami kosztami pracy w Polsce firma wciąż ma potencjał do wzrostu zarobków.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA