PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Drugi inwestor rusza z produkcją w podstrefie Białystok

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2012 21:07

150 nowych miejsc pracy utworzono w nowym zakładzie firmy Bianor, który w czwartek oficjalnie otwarto w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To drugi inwestor, który ruszył z produkcją w tej podstrefie

REKLAMA

Białostocka firma z holenderskim kapitałem wytwarza metodą wtryskową elementy z tworzyw sztucznych na potrzeby innych producentów, m.in. sprzętu AGD, elektronarzędzi, filtrów do wody czy dziecięcych fotelików samochodowych.

Budowa nowej fabryki trwała około roku. Wartość inwestycji to ok. 30 mln zł - poinformował w czwartek na konferencji prasowej przed otwarciem fabryki prezes i dyrektor generalny Bianor Hans de Haas.

Bianor przeniósł produkcję do podstrefy z dotychczasowych obiektów w Białymstoku, które firma wynajmowała. Łącznie w zakładzie pracuje 420 osób. Większość załogi to dotychczasowi pracownicy, wiadomo już jednak, że poza 150 nowymi pracownikami, planowane są kolejne zatrudnienia, choć nie wiadomo jeszcze na jaką skalę - poinformował de Haas. Podkreślał, że firma na pewno będzie się dalej rozwijać, zakład musi się rozbudowywać. Nowe miejsca pracy muszą być utrzymane przez 5 najbliższych lat.

Firma Bianor istnieje od 1997 r. Powstała w Białymstoku, gdy Philips przenosił część produkcji do Polski. Wyłącznie na rzecz Philipsa firma pracowała do 2005-2006 roku. Obecnie wytwarza elementy z tworzyw sztucznych na rzecz wielu kontrahentów i producentów znanych marek na całym świecie. Wytwarzane są m.in. obudowy do odkurzaczy.

Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Robert Żyliński poinformował, że w ciągu dotychczasowych 16 lat istnienia strefy, 69 firm zainwestowało łącznie 1,7 mld zł. Powstało prawie 6 tys. miejsc pracy. Połowa zainwestowanych pieniędzy to kapitał polski, pozostała część - zagraniczny, głównie niemiecki.

Jeszcze w listopadzie spodziewane jest rozporządzenie powołujące nową podstrefę w Łomży. W jednym dokumencie powiększona ma być również podstrefa w Ełku o 28 hektarów i w Suwałkach o 2 ha.

Obecnie Suwalska SSE to 342,7 ha w sześciu podstrefach w trzech województwach: podlaskim (Suwałki, Grajewo, Białystok), warmińsko-mazurskim (Ełk i Gołdap) i mazowieckim (Małkinia Górna). Na inwestorów czeka obecnie około 100 ha gruntów pod inwestycje. Inwestorzy mogą liczyć na do 70 proc. zwolnienia z podatku dochodowym wartości zainwestowanego kapitału w przypadku małych firm, do 60 proc. w przypadku średnich i 50 proc. wobec dużych firm.

Pierwszym inwestorem w podstrefie Białystok była olsztyńska firma poligraficzna Masterpress SA, która oddała zakład do użytku we wrześniu. W Białymstoku na sprzedaż zostały jeszcze dwie działki o łącznej powierzchni ok. 8 ha. Żyliński poinformował, że trwają rozmowy władz strefy z władzami Białegostoku na temat ewentualnego powiększenia białostockiej podstrefy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA