PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dwa razy więcej funduszy od Poznania na dotacje konserwatorskie

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2015 17:09

Miasto Poznań przeznaczy milion złotych na dotacje konserwatorskie zabytkowych budynków. Kwota ta jest dwa raz wyższa od puli na ubiegły rok. Poznań chce też skorzystać z unijnych pieniędzy na odnawienie zabytków.

REKLAMA

Miasto Poznań od 2005 r. przyznaje z budżetu dotacje, które trafiają do właścicieli zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na prace konserwatorskie, renowacje lub roboty budowlane.

"Dotacje konserwatorskie w tym roku uległy znacznemu wzrostowi. Natomiast nowe szanse daje unijne programowanie. Chcemy wykorzystać środki i możliwości, jakie zostaną nam przekazane" - powiedział w piątek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Wiśniewski dodał, że w nowej perspektywie finansowej UE miasto będzie mogło skorzystać z kilku milionów euro na publiczne zabytki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. "Po unijne pieniądze mogą też sięgać podmioty zewnętrzne takie jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe" - mówił.

Na ten rok właściciele nieruchomości złożyli do Miejskiego Konserwatora Zabytków 23 wnioski o dotacje na łączną kwotę 1,8 mln zł.

Jak powiedziała Miejski Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska, każda forma dofinansowania zabytków jest wielką szansą. "Stanowi silny bodziec dla właścicieli i sąsiadów do dalszych prac" - dodała.

Dodatkową kwotę 650 tys. zł Poznań przeznaczy w 2015 r. na renowację zabytków należących do miasta. Za tą kwotę wykonane zostaną prace w kamienicy położonej w sąsiedztwie Starego Rynku; poprawiony zostanie również stan jednego z budynków Starego Zoo.

Konferencja odbyła się przy kamienicy Stary Rynek 41, która jest jednym z przykładów na wykorzystanie dotacji konserwatorskich. Położony naprzeciwko ratusza budynek jest jednym z nielicznych obiektów przy Starym Rynku, które przetrwał II wojnę światową. Kamienica pochodzi ze średniowiecza, zachowały się w niej elementy renesansowego oraz barokowego wystroju. Jak mówiła Bielawska-Pałczyńska, "dzięki zaangażowaniu ze strony właścicieli i wsparciu miasta udało się przywrócić obiektowi dawną świetność".

Przyznawane przez Poznań dotacje ułatwiają właścicielom nieruchomości sprawowanie opieki nad obiektami zabytkowymi. Przyczyniają się do ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. W latach 2013 i 2014 Poznań przeznaczył na ten cel po 500 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA