PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Działka przy Chmielnej 70 wraca do miasta

  • Autor: PAP
  • 10 mar 2017 14:13

Działka przy Chmielnej 70 wraca do miasta Warszawa

Działka pod dawnym adresem Chmielna 70 w Warszawie wróciła w posiadanie miasta - powiedział w piątek wiceprezydent Warszawy Witold Pahl. Poinformował, że miejscy urzędnicy podpisali protokół przejęcia tej działki. Pozostaje wpisanie przez sąd miasta w księdze wieczystej.

REKLAMA

- Dzisiaj działka Chmielna 70 powróciła we władanie do m.st. Warszawy - ogłosił na briefingu prasowym w stołecznym ratuszu Pahl. Jak dodał, oświadczenie właścicieli Chmielnej 70 o zamiarze zwrotu działki, ratusz uznał jako ofertę rozwiązania umowy wieczystego użytkowania.

- A więc umowa przestała istnieć, pozostała techniczna czynność, czyli protokół przejęcia tej nieruchomości - wyjaśnił Pahl. Zaznaczył, że miasto zaprosiło właścicieli Chmielnej 70 do podpisania tego protokołu, jednak z nieznanych ratuszowi powodów druga strona "uchyliła" się od podpisania tego dokumentu.

Wiceprezydent zapewnił jednak, że do powrotu działki obok Pałacu Kultury wystarczy jednostronne oświadczenie woli. - I takie oświadczenie woli przez miasto zostało złożone. W dniu dzisiejszym protokół przejęcia tej nieruchomości Chmielna 70 został przez ratusz podpisany, co oznacza, że nieruchomość faktycznie powróciła do miasta - powiedział Pahl.

Wyjaśnił, że pozostaje jeszcze postępowanie prawne zmierzające do wpisu m.st. Warszawy do księgi wieczystej. Miejscy urzędnicy zaznaczyli, że takiego wpisu dokonuje sąd.

Pahl zapewnił, że miasto nie poniosło żadnych kosztów w związku z powrotem Chmielnej 70, ale przyznał, że pozostaje sprawa tzw. pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste, którą poniosły osoby, które przejęły działkę obok Pałacu Kultury.

- Miasto nie pozwoli się szantażować, jesteśmy zdeterminowani, aby w sposób niezwykle konsekwentny i skuteczny odzyskiwać należny mieszkańcom Warszawy majątek. Wszystkie sporne sprawy powinny być rozstrzygane przez sąd - powiedział Pahl. Dodał jednocześnie, że na dzisiaj nie zostały "formalnie sprecyzowane" roszczenia ze strony właścicieli za wniesioną opłatę.

Pod koniec lutego Pahl informował, że do urzędu miasta dotarło oświadczenie obecnych właścicieli Chmielnej 70, w którym oświadczają o zamiarze wycofania się z zawartej z miastem umowy użytkowania wieczystego.

Media informowały, że właściciele podjęli tę decyzję po pierwszych aresztowaniach związanych z aferą. 30 stycznia, na zlecenie prokuratury, zatrzymano m.in. adwokata Roberta N., który ich reprezentował.

Sprawa zwrotu działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70 stała się symbolem nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Działka znajduje się w samym sercu stolicy, obok Pałacu Kultury i Nauki, a jej wartość szacuje się nawet na 160 mln zł.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA