PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Deweloperzy chcą zmieniać polskie miasta, ale samorządy muszą im wyjść na przeciw

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 maj 2013 18:06

EEC: Deweloperzy chcą zmieniać polskie miasta, ale samorządy muszą im wyjść na przeciw

W ostatnich latach rośnie liczba planowanych i realizowanych inwestycji komercyjnych w Polsce, które przyczyniają się do rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej i wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców.

REKLAMA

- Takie projekty odgrywają dziś dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni polskich miast. Prywatny kapitał jest niezbędny w zahamowaniu procesu degradacji ośrodków, które systematycznie wyludniają się i tracą swoją bazę ekonomiczną - uważa Jerzy Adamski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.

Jako przykład miast, które borykają się z odpływem ludności, Jerzy Adamski podaje miasta amerykańskie, jak Detroit, z którego wyjechało już 700 tys. osób. - W Polsce z taką skalą zjawiska nie będziemy mieć do czynienia, jednak problem jest bardzo poważny. Atrakcyjność miast tworzą nowe projekty komercyjne i nawet najmniejszy ruch w tym zakresie powoduje większą aktywność mieszkańców i turystów. Aby przedsięwzięcia dochodziły do skutku, potrzebny jest jednak impuls samorządu - podkreśla.

Duża liczba zdegradowanych terenów, zarówno w centrach jak i na obrzeżach, jest dziś wielką bolączką polskich miast. - Struktura tkanki miejskiej w Polsce przypomina patchwork. Prywatni inwestorzy mają więc ogromne pole do popisu. 22 proc. przestrzeni miast wymaga rewitalizacji, a połowa tych terenów znajduje się w śródmieściach - zwraca uwagę dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.

Przykłady udanych inwestycji komercyjnych, zmieniających tkankę miejską, można znaleźć w Rybniku. Jest wśród nich rewitalizacja starego browaru i zaadaptowanie jego przestrzeni na centrum handlowe czy przebudowa na podobne cele starej bazy transportowej. - Jak się okazało, takie przedsięwzięcia nie doprowadziły do upadku mniejszego handlu, ale znacząco ożywiły przestrzeń miejską, zwiększyły jej atrakcyjność, wygenerowały ruch na Rynku Starego Miasta i okolicach. Dzięki nim powstały parkingi, a mieszkańcy mają, gdzie spędzać czas - opowiada Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika.

Jak dodaje, takie inwestycje doprowadziły jednak do odpływu mieszkańców i biznesu z innych części miasta. - Te zaniedbane obszary próbujemy teraz rewitalizować. Na lata 2013-2014 zaplanowaliśmy na ten cel środki finansowe - zapowiada Michał Śmigielski.

Wspólna wizja zaczyna się od planowania przestrzennego

Zdaniem Jana Mroczki, prezesa Rank Progress, tworzenie wspólnej wizji miast powinno zaczynać się od planowania przestrzennego. - Wielokrotnie samorządy opracowują plany z pomocą biur planistycznych i zdarza się, że powstają dokumenty nieadekwatne do jakości i potrzeb danej lokalizacji - zaznacza Jan Mroczka i apeluje do samorządów, by uchwały związane z planem zagospodarowania w jasny sposób określały nie chwilową, ale docelową wizję przeznaczenia obszaru.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA