PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Deweloperzy chcą zmieniać polskie miasta, ale samorządy muszą im wyjść na przeciw

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 maj 2013 18:06

EEC: Deweloperzy chcą zmieniać polskie miasta, ale samorządy muszą im wyjść na przeciw

W ostatnich latach rośnie liczba planowanych i realizowanych inwestycji komercyjnych w Polsce, które przyczyniają się do rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej i wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców.

REKLAMA

- Takie projekty odgrywają dziś dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni polskich miast. Prywatny kapitał jest niezbędny w zahamowaniu procesu degradacji ośrodków, które systematycznie wyludniają się i tracą swoją bazę ekonomiczną - uważa Jerzy Adamski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.

Jako przykład miast, które borykają się z odpływem ludności, Jerzy Adamski podaje miasta amerykańskie, jak Detroit, z którego wyjechało już 700 tys. osób. - W Polsce z taką skalą zjawiska nie będziemy mieć do czynienia, jednak problem jest bardzo poważny. Atrakcyjność miast tworzą nowe projekty komercyjne i nawet najmniejszy ruch w tym zakresie powoduje większą aktywność mieszkańców i turystów. Aby przedsięwzięcia dochodziły do skutku, potrzebny jest jednak impuls samorządu - podkreśla.

Duża liczba zdegradowanych terenów, zarówno w centrach jak i na obrzeżach, jest dziś wielką bolączką polskich miast. - Struktura tkanki miejskiej w Polsce przypomina patchwork. Prywatni inwestorzy mają więc ogromne pole do popisu. 22 proc. przestrzeni miast wymaga rewitalizacji, a połowa tych terenów znajduje się w śródmieściach - zwraca uwagę dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.

Przykłady udanych inwestycji komercyjnych, zmieniających tkankę miejską, można znaleźć w Rybniku. Jest wśród nich rewitalizacja starego browaru i zaadaptowanie jego przestrzeni na centrum handlowe czy przebudowa na podobne cele starej bazy transportowej. - Jak się okazało, takie przedsięwzięcia nie doprowadziły do upadku mniejszego handlu, ale znacząco ożywiły przestrzeń miejską, zwiększyły jej atrakcyjność, wygenerowały ruch na Rynku Starego Miasta i okolicach. Dzięki nim powstały parkingi, a mieszkańcy mają, gdzie spędzać czas - opowiada Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika.

Jak dodaje, takie inwestycje doprowadziły jednak do odpływu mieszkańców i biznesu z innych części miasta. - Te zaniedbane obszary próbujemy teraz rewitalizować. Na lata 2013-2014 zaplanowaliśmy na ten cel środki finansowe - zapowiada Michał Śmigielski.

Wspólna wizja zaczyna się od planowania przestrzennego

Zdaniem Jana Mroczki, prezesa Rank Progress, tworzenie wspólnej wizji miast powinno zaczynać się od planowania przestrzennego. - Wielokrotnie samorządy opracowują plany z pomocą biur planistycznych i zdarza się, że powstają dokumenty nieadekwatne do jakości i potrzeb danej lokalizacji - zaznacza Jan Mroczka i apeluje do samorządów, by uchwały związane z planem zagospodarowania w jasny sposób określały nie chwilową, ale docelową wizję przeznaczenia obszaru.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA