PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Polskie porty lotnicze planują kosztowne inwestycje

  • wnp.pl
  • 15 maj 2013 14:09

Osiem największych portów lotniczych w Polsce wyda do 2015 roku na inwestycje - przede wszystkim rozbudowę terminali i pasów startowych - prawie 4,8 mld zł.

REKLAMA

"Po co nam te marmurowe pałace? Przecież jest kryzys... " - to częsty komentarz do informacji o inwestycjach portów lotniczych. Wątpliwości te starał się rozwiać Michał Marzec, dyrektor naczelny PP Porty Lotnicze oraz dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie, panelista debaty o transporcie lotniczym w ramach EEC 2013.

Dyrektor Marzec zapewnił, że wszelkie statystyki prognozują rozwój ruchu lotniczego w Polsce - zarówno jeśli chodzi o liczbę pasażerów, jak i operacji lotniskowych i wyjaśnia motywy podejmowania decyzji o kosztownych inwestycjach.

- Przedsięwzięcia te realizujemy bez pomocy państwa, bez wykorzystywania środków publicznych. Projekty finansowane są z funduszy unijnych, środków własnych udziałowców, ich realizacja opiera się na zasadach w pełni komercyjnych, a u ich podstaw jest opłacalność ekonomiczna i przedstawiane naszym partnerom parametry ich biznesowej efektywności - tłumaczy.

Inwestycje na lotniskach - jak zauważa Marzec - mają swoją specyfikę. Nie da się zwiększać przepustowości lotniska płynnie, zawsze odbywa się to skokowo. Zarządca portu musi więc przewidywać i kolejnymi inwestycjami wyprzedzać wzrost ruchu.

Stołeczne lotnisko Chopina szuka swojej własnej drogi rozwoju i generowania dodatkowego przychodu nie związanego bezpośrednio z operacjami lotniskowymi (tzw. non aviation). W pobliżu terminali na 22-hektarowej działce należącej do Skarbu Państwa powstanie park biznesowy z 17 biurowcami klasy A, hotelami salami konferencyjnymi, infrastrukturą handlową, rozrywkową i rekreacyjną.

- Dzięki niskiej zabudowie, zieleni i wysokim standardom środowiskowym będzie to projekt w pełni zrównoważony - zapewnia Marzec. - Kolejowe połączenie z centrum miasta i bliskość lotniska uczyni z niego najlepiej skomunikowany park biznesowy w kraju.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA