PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Polskie porty lotnicze planują kosztowne inwestycje

  • wnp.pl
  • 15 maj 2013 14:09

Osiem największych portów lotniczych w Polsce wyda do 2015 roku na inwestycje - przede wszystkim rozbudowę terminali i pasów startowych - prawie 4,8 mld zł.

REKLAMA

"Po co nam te marmurowe pałace? Przecież jest kryzys... " - to częsty komentarz do informacji o inwestycjach portów lotniczych. Wątpliwości te starał się rozwiać Michał Marzec, dyrektor naczelny PP Porty Lotnicze oraz dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie, panelista debaty o transporcie lotniczym w ramach EEC 2013.

Dyrektor Marzec zapewnił, że wszelkie statystyki prognozują rozwój ruchu lotniczego w Polsce - zarówno jeśli chodzi o liczbę pasażerów, jak i operacji lotniskowych i wyjaśnia motywy podejmowania decyzji o kosztownych inwestycjach.

- Przedsięwzięcia te realizujemy bez pomocy państwa, bez wykorzystywania środków publicznych. Projekty finansowane są z funduszy unijnych, środków własnych udziałowców, ich realizacja opiera się na zasadach w pełni komercyjnych, a u ich podstaw jest opłacalność ekonomiczna i przedstawiane naszym partnerom parametry ich biznesowej efektywności - tłumaczy.

Inwestycje na lotniskach - jak zauważa Marzec - mają swoją specyfikę. Nie da się zwiększać przepustowości lotniska płynnie, zawsze odbywa się to skokowo. Zarządca portu musi więc przewidywać i kolejnymi inwestycjami wyprzedzać wzrost ruchu.

Stołeczne lotnisko Chopina szuka swojej własnej drogi rozwoju i generowania dodatkowego przychodu nie związanego bezpośrednio z operacjami lotniskowymi (tzw. non aviation). W pobliżu terminali na 22-hektarowej działce należącej do Skarbu Państwa powstanie park biznesowy z 17 biurowcami klasy A, hotelami salami konferencyjnymi, infrastrukturą handlową, rozrywkową i rekreacyjną.

- Dzięki niskiej zabudowie, zieleni i wysokim standardom środowiskowym będzie to projekt w pełni zrównoważony - zapewnia Marzec. - Kolejowe połączenie z centrum miasta i bliskość lotniska uczyni z niego najlepiej skomunikowany park biznesowy w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA