PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Projekty komercyjne mogą zahamować proces degradacji tkanki miejskiej

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 maj 2013 11:23

EEC: Projekty komercyjne mogą zahamować proces degradacji tkanki miejskiej

Inwestycje komercyjne odgrywają dziś bardo istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Prywatny kapitał jest niezbędny w zahamowaniu procesu degradacji miast, które systematycznie wyludniają się - mówił Jerzy Adamski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast, w czasie sesji "Inwestycje komercyjne w przestrzeni miejskiej", odbywającej się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

- Prywatni inwestorzy mają ogromne pole do popisu, gdyż 22 proc. przestrzeni miast wymaga dziś rewitalizacji - zaznacza Adamski. 

Przykłady udanych inwestycji komercyjnych, zmieniających tkankę miejską, wymienia 
Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika. - Wśród nich jest rewitalizacja starego browaru i zaadaptowania jego przestrzeni na centrum handlowe. Jak się okazało, takie przedsięwzięcie wcale nie doprowadziło do upadku mniejszego handlu, ale znacząco ożywiło przestrzeń miejską - opowiada.

Potencjał dworców 

Wiele tego typu nowych przedsięwzięć dotyczy modernizacji usytuowanych w sercach miast dworców i wzbogacania ich oferty o część komercyjną z centrum handlowym, hotelem czy biurami. Takie projekty planowane są w Sopocie, Kielcach czy Olsztynie, a prawie gotowe są już w Poznaniu czy Katowicach. - Dworce zmieniają się dzięki współpracy z deweloperami i niosą wiele możliwości dla deweloperów komercyjnych - wyjaśnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości, pełnomocnik zarządu, PKP SA.

Bator ogłosił, że spółka zamierza wkrótce ogłosić przetarg na przebudowę Dworca Gdańskiego w Warszawie. W ramach inwestycji ma powstać m.in. część komercyjna. - Myślimy też o Olsztynie i Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu - dodał. Zdaniem przedstawiciela PKP w tego typu inwestycjach ważne jest, by projekty te tworzyły trwały efekt w tkance miejskiej, a nie były rozwiązaniami tymczasowymi. 

Potencjał dworców dostrzegła firma Neinver, która realizuje Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Katowicach. - Dworzec jest odwiedzany przez 12 mln osób rocznie. To ogromny potencjał, który wykorzystamy - podkreśla Agata Brzezińska, Country Manager, Neinver Polska. - Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy z PKP na polskim rynku - dodaje.

Perspektywy związane z nieruchomościami dworcowymi dostrzega też Jan Mroczka, prezes zarządu, Rank Progress SA i zapowiada, iż takie inwestycje mogą się pojawić w planach spółki.

Aby zmodernizowane dworce stały się wizytówką miast, potrzebne jest jednak wypracowanie wspólnej wizji przeznaczenia terenów wokół tych obiektów z wizją samorządów. Handel i usługi należą do głównych czynników miastotwórczych. Same nie mogą istnieć bez miasta, dlatego deweloperzy i samorządy muszą żyć w symbiozie. 
  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA