PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Projekty komercyjne mogą zahamować proces degradacji tkanki miejskiej

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 maj 2013 11:23

EEC: Projekty komercyjne mogą zahamować proces degradacji tkanki miejskiej

Inwestycje komercyjne odgrywają dziś bardo istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Prywatny kapitał jest niezbędny w zahamowaniu procesu degradacji miast, które systematycznie wyludniają się - mówił Jerzy Adamski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast, w czasie sesji "Inwestycje komercyjne w przestrzeni miejskiej", odbywającej się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

- Prywatni inwestorzy mają ogromne pole do popisu, gdyż 22 proc. przestrzeni miast wymaga dziś rewitalizacji - zaznacza Adamski. 

Przykłady udanych inwestycji komercyjnych, zmieniających tkankę miejską, wymienia Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika. - Wśród nich jest rewitalizacja starego browaru i zaadaptowania jego przestrzeni na centrum handlowe. Jak się okazało, takie przedsięwzięcie wcale nie doprowadziło do upadku mniejszego handlu, ale znacząco ożywiło przestrzeń miejską - opowiada.

Potencjał dworców 

Wiele tego typu nowych przedsięwzięć dotyczy modernizacji usytuowanych w sercach miast dworców i wzbogacania ich oferty o część komercyjną z centrum handlowym, hotelem czy biurami. Takie projekty planowane są w Sopocie, Kielcach czy Olsztynie, a prawie gotowe są już w Poznaniu czy Katowicach. - Dworce zmieniają się dzięki współpracy z deweloperami i niosą wiele możliwości dla deweloperów komercyjnych - wyjaśnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości, pełnomocnik zarządu, PKP SA.

Bator ogłosił, że spółka zamierza wkrótce ogłosić przetarg na przebudowę Dworca Gdańskiego w Warszawie. W ramach inwestycji ma powstać m.in. część komercyjna. - Myślimy też o Olsztynie i Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu - dodał. Zdaniem przedstawiciela PKP w tego typu inwestycjach ważne jest, by projekty te tworzyły trwały efekt w tkance miejskiej, a nie były rozwiązaniami tymczasowymi. 

Potencjał dworców dostrzegła firma Neinver, która realizuje Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Katowicach. - Dworzec jest odwiedzany przez 12 mln osób rocznie. To ogromny potencjał, który wykorzystamy - podkreśla Agata Brzezińska, Country Manager, Neinver Polska. - Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy z PKP na polskim rynku - dodaje.

Perspektywy związane z nieruchomościami dworcowymi dostrzega też Jan Mroczka, prezes zarządu, Rank Progress SA i zapowiada, iż takie inwestycje mogą się pojawić w planach spółki.

Aby zmodernizowane dworce stały się wizytówką miast, potrzebne jest jednak wypracowanie wspólnej wizji przeznaczenia terenów wokół tych obiektów z wizją samorządów. Handel i usługi należą do głównych czynników miastotwórczych. Same nie mogą istnieć bez miasta, dlatego deweloperzy i samorządy muszą żyć w symbiozie. 
  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA