PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci zgłosili uwagi do programu dla Śląska

  • Autor: PAP
  • 18 lut 2015 07:06

Zbiór uwag do powstającego rządowego programu dla Śląska przedstawiła we wtorek członkom opracowującego program zespołu Rada Konsultacyjna Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG).

REKLAMA

Zdaniem działających w Radzie naukowców i przedsiębiorców filarami rozwoju gospodarczego regionu powinny stać się: innowacyjna gospodarka, polityka rozwojowa dla mieszkańców, rozwój przestrzeni miejskiej oraz wzmocnienie roli i znaczenia samorządu gospodarczego. Łącznie w tych czterech filarach zawarto ok. trzydziestu szczegółowych zagadnień.

Przedstawiciele pracującego od 7 stycznia br. międzyresortowego zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska (i Małopolski) zadeklarowali konsultowanie opracowywanych rozwiązań. Przewodniczący zespołowi podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski poprosił o przygotowanie katalogu priorytetów.

Międzyresortowy zespół premier Ewa Kopacz powołała 7 stycznia br. - m.in. w kontekście uzgadnianego wówczas porozumienia rządu ze związkami ws. restrukturyzacji górnictwa. Zespół ma wypracować zręby wieloletniego programu zawierającego m.in. działania doraźne, ale przede wszystkim mającego systemowo zmieniać strukturę przemysłu w regionie

Już w połowie stycznia pierwszy pakiet postulatów do programu sformułowali samorządowcy z woj. śląskiego (potem powstał też znacznie szerszy zestaw ok. 40 propozycji). Odbyło się kilka spotkań członków zespołu z samorządowcami. We wtorek - po apelu Rady Konsultacyjnej RIG o włączenie przedsiębiorców w prace zespołu - jego przedstawiciele spotkali się z Radą Konsultacyjną RIG w Katowicach.

Jaworowski mówił m.in., że część propozycji samorządu gospodarczego jest już znana zespołowi, część jest nowa, a część znajduje odzwierciedlenie w pracach rządu (np. trwają prace nad nowym prawem zamówień publicznych, powstaje nowa ordynacja podatkowa czy nowe rozwiązania dotyczące rewitalizacji centrów miast).

Szef międzyresortowego zespołu wyjaśniał też, że jego członkowie starają się patrzeć na program w krótkim, średnim i długim okresie. Krótki okres ma być obejmować przede wszystkim reakcję na zmiany na rynku pracy w efekcie restrukturyzacji górnictwa.

Jaworowski zaznaczył, że plan dotyczący krótkiego okresu - przygotowany przede wszystkim przez resort pracy - jest już niemal gotowy. "Wtedy zostaną wykorzystane wszystkie możliwości i narzędzia, które daje Ministerstwu Pracy prawo i będzie to też wspomagane przez środki unijne, którymi dysponuje m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju" - mówił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA