PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fabryka Nici Odra parkiem technologicznym?

  • Autor: PAP
  • 03 paź 2017 13:31

Fabryka Nici Odra parkiem technologicznym? Fot. fotolia

Za dwa lata część terenu byłej Fabryki Nici „Odra” w Nowej Soli (Lubuskie) zmieni diametralnie oblicze. Władze miasta zawarły umowę z firmą, która zajmie się przebudową i rewitalizacją tego obszaru. Koszt inwestycji to prawie 16 mln zł - podaje PAP.

REKLAMA

Jak poinformowała rzecznik Urzędu Miasta w Nowej Soli Ewa Batko, inwestycję wykona firma ZPB Kaczmarek Sp. z o.o. w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Zadanie uzyskało 13,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

W ciągu najbliższych dwóch lat, znaczna część terenu byłego zakładu stanie się jednym z reprezentacyjnych miejsc w Nowej Soli, przeznaczonym na cele społeczno-kulturalne i gospodarcze.

- Ma tam powstać Wieża Ciśnień Społecznych i Gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Wieża będzie nie tylko przebudowana, ale także rozbudowana z zagospodarowaniem placu wokół - powiedział prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Ponadto projekt zakłada rozbudowanie głównej drogi osiowej i połączenie jej z ulicą Topolową oraz dwóch dróg poprzecznych z umiejscowieniem tam dwóch dużych parkingów i zagospodarowaniem zieleni. Zrewitalizowany zostanie także park Odry (2 ha) w stylu zabytkowym.

Cały obszar rewitalizacji to przeszło 28 ha z czego prawie 20 to działania stricte inwestycyjne. Najbardziej zniszczone i należące do Skarbu Państwa budynki zostały już wyburzone. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów to przeszło 1,1 mln zł. Był to warunek rewitalizacji poprzemysłowych obszarów.

Teren opisywanego zadania inwestycyjnego znajduje się w Nowej Soli przy ulicy Wrocławskiej na obszarze byłej Fabryki Nici "ODRA" oraz na obszarze parku pomiędzy Fabryką a ulicą Wrocławską. Inwestycja zostanie wykonana w dwóch etapach.

W Fabryce Nici "Odra" w latach jej świetności pracowało 5 tys. osób, w większości kobiety. Zakład został zamknięty w 1998 r. Od tego czasu jego teren popadał w ruinę. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA