PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Firmy muszą się śpieszyć z inwestowaniem w SSE

  • Autor: PAP
  • 11 sie 2013 11:19

Firmy, które chcą skorzystać z pomocy publicznej związanej z inwestycjami w Specjalnych Strefach Ekonomicznych muszą się pospieszyć z przystąpieniem do stref, gdyż teraz mają szansę na uzyskanie pomocy na korzystniejszych zasadach, niż za rok - twierdzą eksperci.

REKLAMA

Partner w firmie doradczej Crido Taxand Szymon Żółciński zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że rząd zdecydował niedawno o przedłużeniu funkcjonowania SSE z 2020 r. do 2026 r., jednak w połowie przyszłego roku wejdzie w życie zmiana przepisów, która spowoduje znaczące pogorszenie warunków korzystania z pomocy.

Obecnie - w zależności od poziomu rozwoju gospodarczego danego województwa względem średniej UE - firmy mają prawo uzyskać pomoc na poziomie 50 proc., 40 proc., bądź 30 proc. wartości inwestycji. Żółciński wskazał, że to się jednak zmieni i pomoc wyniesie: 50 proc., 35 proc. i 25 proc.

Zdaniem eksperta firma, która chce skorzystać z obecnych limitów, powinna uzyskać zezwolenie na działanie w strefie do końca czerwca 2014 r. Jeżeli nie zdąży, obejmą ją nowe przepisy i niższe limity pomocy publicznej. Żółciński podkreślił, że chodzi o uzyskanie zezwolenia, a nie faktycznego rozpoczęcia inwestycji.

"Należy się spodziewać, że zezwolenia wydane do połowy 2014 r. będą funkcjonowały na obecnych zasadach, a nie na pogorszonych, mimo że faktyczna konsumpcja pomocy publicznej nastąpi w późniejszych latach" - powiedział. Zaznaczył, że taka informacja powinna się znaleźć w przepisach, choć dotychczas prawo nie zostało jasno sformułowane.

"Procedury związane z przystąpieniem do istniejącej SSE, zakupem działki w strefie itp. trwają do czterech miesięcy. Natomiast przedsiębiorca, który chciałby, aby dana SSE została rozszerzona na jego nieruchomość może czekać na decyzję nawet półtora roku" - zaznaczył ekspert.

Zdaniem Żółcińskiego zmiana może spowodować, że zainteresowanie inwestycjami w strefach będzie w najbliższym czasie większe niż dotychczas. "Jeżeli firmy uświadomią sobie, że za chwilę napotkają na gorsze warunki skorzystania z pomocy publicznej, to zainteresowanie strefami znacząco wzrośnie" - powiedział. Według niego SSE są przygotowane na większy napływ wniosków, natomiast pytanie dotyczy "poziomu woli politycznej dotyczącego rozszerzania stref". Dodał, że od ponad roku rozszerzanie stref było wstrzymywane.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA