PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Francuscy przedsiębiorcy planują nowe inwestycje w Polsce

  • Autor: PAIiIZ
  • 08 lip 2014 11:52

Ponad 60 proc. pytanych przez CCIFP i KPMG przedsiębiorców francuskich planuje w 2014 roku otwarcie nowego biura lub oddziału w Polsce. Na podstawie wyników raportu 20 lat inwestycji francuskich w Polsce wyraźnie widać, że francuskie firmy dobrze czują się na polskim rynku - informuje PAIiIZ.

REKLAMA

Jak wynika z raportu, 87 proc. francuskich przedsiębiorców bardzo pozytywnie lub pozytywnie ocenia dotychczasowe efekty inwestycji w Polsce, a nawet 97 proc. z nich poleciłoby Polskę jako docelowe miejsce inwestycji innym firmom. Przy wyborze lokalizacji dla inwestycji Francuzi kierują się głównie wielkością rynku oraz perspektywami jego wzrostu. Duże znaczenie ma również panujący w kraju system podatkowy i prawny. Już, co trzecia firma analizuje dostępność pracowników z wymaganym doświadczeniem.

87 proc. francuskich inwestorów ocenia sytuację gospodarczą w Polsce pozytywnie. Prawie wszyscy badani inwestorzy pozytywnie oceniają lokalizację geograficzną Polski (96 proc.) oraz perspektywy wzrostu polskiego rynku (90 proc.). W przeprowadzonym badaniu najgorzej oceniono natomiast sektor publiczny oraz infrastrukturę. Blisko połowa badanych krytycznie patrzy na jakość infrastruktury w Polsce. Nieznacznie mniej niż połowa badanych (44 proc.)ocenia poziom biurokracji jako zbyt wysoki. Problemami wg francuskich przedsiębiorców są również brak przejrzystości przepisów oraz stabilność systemu podatkowego i prawnego.

Francuskie firmy są zadowolone z działalności na polskim rynku. Świadczy o tym chęć zwiększenia skali inwestycji w Polsce w ciągu trzech najbliższych lat, zadeklarowana przez aż 64 proc. ankietowanych. Dodatkowo, co czwarta firma chce otworzyć nowe biuro lub oddział. Ponad połowa z nich planuje też zwiększyć zatrudnienie w 2014 roku, a 38 proc. zakłada ze utrzyma je na tym samym poziomie. Warte podkreślenia jest też to, że wśród badanych przedsiębiorstw nikt nie zadeklarował wycofania się z Polski.- Polska jest na etapie reindustrializacji i to wyraźnie widać w portfelu projektów, które prowadzi PAIiIZ. Ponad 60 proc. inwestycji to inwestycje przemysłowe typu hi-tech i tu widziałbym większy udział firm francuskich, skomentował wyniki badania prezes PAIiIZ, Sławomir Majman. - Zależy nam na współpracy w dziecinie nauki, badań i rozwoju. Chcemy, aby środki na naukę szły przez przedsiębiorstwa - dodała natomiast wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Firmy francuskie podkreślają swoje zaangażowanie w społeczny wymiar swej działalności biznesowej. Trzy czwarte francuskich przedsiębiorstw w Polsce prowadzi programy lub projekty CSR, a 21 proc. deklaruje ich rozpoczęcie. Co trzecia badana firma deklaruje też, że wspiera swoich pracowników w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem osobistym pracą.

Francja jest trzecim inwestorem zagranicznym w Polsce i jednym z największych pracodawców. Liczba pracowników w firmach francuskich szacowana jest na 200 tys. W 2012r. skumulowana wartość BIZ Francji w Polsce wyniosła blisko 90 mld zł. co stanowiło 12 proc. ogółu napływu BIZ w naszym kraju. Francja jest również jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Rynek francuski jest czwartym największym rynkiem eksportowym Polski. Eksportujemy głównie sprzęt elektryczny, TV oraz maszyny i urządzenia mechaniczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA