PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk, Sopot i Gdynia zbudują wspólnie metropolię

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2015 17:55

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni podpisali deklarację o budowaniu wspólnej metropolii. Zapowiedzieli powołanie Stowarzyszenia Gdańsk, Gdynia, Sopot - Trójmiasto, którego celem mają być skuteczne działania dla dobra mieszkańców Pomorza.

REKLAMA

O podpisaniu deklaracji przez prezydentów: Gdańska, Pawła Adamowicza, Gdyni, Wojciecha Szczurka i Sopotu, Jacka Karnowskiego poinformowano w poniedziałek.

W obszarze aglomeracji trójmiejskiej od ponad trzech lat funkcjonują Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) powołany z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (skupia 49 samorządów) oraz Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA (skupia przedstawicieli 20 samorządów) utworzone z inicjatywy prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Natomiast wszystkie samorządy z aglomeracji skupia związek utworzony rok temu dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w woj. pomorskim w latach 2014-2020. Związek utworzyło 36 samorządów a stronami porozumienia były kolejne 33 gminy i powiaty.

Jak podano w poniedziałek we wspólnym komunikacie, prezydenci zadeklarowali chęć przekształcenia Stowarzyszenia GOM i Forum NORDA we wspólne Stowarzyszenie Gdańsk, Gdynia, Sopot - Trójmiasto. "Pierwszym zadaniem Stowarzyszenia będzie wspólne przygotowanie programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i pozyskanie środków na projekty ważne dla rozwoju naszej metropolii oraz regionu" - czytamy w preambule porozumienia podpisanego przez prezydentów.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że w ciągu około dwóch miesięcy uda się dokończyć formalności i wszystkie samorządy należące do GOM i NORDA znajdą się w jednym Stowarzyszeniu.

Przyznał, że wraz z prezydentem Sopotu, Jackiem Karnowskim przez trzy miesiące prowadził negocjacje w tej sprawie z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. "W końcu osiągnęliśmy kompromis"- dodał. Jest przekonany, że kompromis "będzie w interesie i metropolii i regionu".

Adamowicz ocenił, że podpisanie deklaracji "dobrze świadczy o samorządowcach; wspólnie wyciągamy jakieś wnioski". "W obecnej kadencji prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu obchodzić będą 20 lecie swoich prezydentur, w tym roku przypada 25 lecie samorządu terytorialnego; znamy się, szanujemy, mamy znaczne dorobki jako samorządowcy i to wszystko zobowiązuje nas do jeszcze większej staranności i wzajemnej otwartości" - tłumaczył PAP.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA