PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk, Sopot i Gdynia zbudują wspólnie metropolię

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2015 17:55

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni podpisali deklarację o budowaniu wspólnej metropolii. Zapowiedzieli powołanie Stowarzyszenia Gdańsk, Gdynia, Sopot - Trójmiasto, którego celem mają być skuteczne działania dla dobra mieszkańców Pomorza.

REKLAMA

O podpisaniu deklaracji przez prezydentów: Gdańska, Pawła Adamowicza, Gdyni, Wojciecha Szczurka i Sopotu, Jacka Karnowskiego poinformowano w poniedziałek.

W obszarze aglomeracji trójmiejskiej od ponad trzech lat funkcjonują Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) powołany z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (skupia 49 samorządów) oraz Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA (skupia przedstawicieli 20 samorządów) utworzone z inicjatywy prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Natomiast wszystkie samorządy z aglomeracji skupia związek utworzony rok temu dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w woj. pomorskim w latach 2014-2020. Związek utworzyło 36 samorządów a stronami porozumienia były kolejne 33 gminy i powiaty.

Jak podano w poniedziałek we wspólnym komunikacie, prezydenci zadeklarowali chęć przekształcenia Stowarzyszenia GOM i Forum NORDA we wspólne Stowarzyszenie Gdańsk, Gdynia, Sopot - Trójmiasto. "Pierwszym zadaniem Stowarzyszenia będzie wspólne przygotowanie programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i pozyskanie środków na projekty ważne dla rozwoju naszej metropolii oraz regionu" - czytamy w preambule porozumienia podpisanego przez prezydentów.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że w ciągu około dwóch miesięcy uda się dokończyć formalności i wszystkie samorządy należące do GOM i NORDA znajdą się w jednym Stowarzyszeniu.

Przyznał, że wraz z prezydentem Sopotu, Jackiem Karnowskim przez trzy miesiące prowadził negocjacje w tej sprawie z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. "W końcu osiągnęliśmy kompromis"- dodał. Jest przekonany, że kompromis "będzie w interesie i metropolii i regionu".

Adamowicz ocenił, że podpisanie deklaracji "dobrze świadczy o samorządowcach; wspólnie wyciągamy jakieś wnioski". "W obecnej kadencji prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu obchodzić będą 20 lecie swoich prezydentur, w tym roku przypada 25 lecie samorządu terytorialnego; znamy się, szanujemy, mamy znaczne dorobki jako samorządowcy i to wszystko zobowiązuje nas do jeszcze większej staranności i wzajemnej otwartości" - tłumaczył PAP.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA