PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdański Obszar Metropolitalny przygotowuje strategię rozwoju

  • Autor: PAP
  • 16 cze 2014 15:21

Gdański Obszar Metropolitalny ma mieć strategię rozwoju do 2030 roku. Dokument ma objąć 69 samorządów, w tym Gdańsk, Gdynię i Sopot. Strategia ma wskazać słabe i silne strony metropolii, którą zamieszkuje ponad 1,5 mln osób.

REKLAMA

W poniedziałek w Sopocie podpisano umowę dotyczącą przygotowania Strategii Rozwoju Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego do 2030 r. pod nazwą "INTIS. Integracja i Synergia". Umowę podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przedstawiciele konsorcjum, które przygotuje strategię, czyli Instytutu Rozwoju z Sopotu oraz Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN w Warszawie. Strategia ma być gotowa jesienią 2015 roku.

W przygotowaniu strategii mają uczestniczyć samorządy, uczelnie, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy (także główne pomorskie firmy jak Lotos, porty, Energa, lotnisko) i mieszkańcy. Jeszcze w czerwcu mają się rozpocząć spotkania konsultacyjne w tej sprawie.

Adamowicz po podpisaniu umowy powiedział dziennikarzom, że "jest potrzebne przedyskutowanie z wieloma środowiskami, w jakim kierunku metropolia powinna się rozwijać do 2030 roku". Jak wyjaśnił, dokument ma określić, jakie są silne strony metropolii, w czym się odróżnia i jest konkurencyjna wobec innych metropolii w Polsce i w Europie.

Strategia ma też przedstawić słabe strony metropolii. Adamowicz zaznaczył, że celem dokumentu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co powinno być robione, aby stała się ona najprężniej rozwijającą się metropolią w Polsce. Liczy, że dokument podpowie np. samorządowcom, "gdzie mają lokować pieniądze, gdzie mają swój wysiłek koncentrować, a które dziedziny pozostawić jako mniej istotne".

Podkreślił, że "Gdańsk, Gdynia, Sopot nie konkurują między sobą, jak często jest to pokazywane, ale dziś konkurują jako obszar metropolitalny z obszarem wrocławskim, krakowskim i poznańskim".

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć zaznaczył, że w przygotowanie strategii zostaną też włączeni mieszkańcy. "Ta strategia będzie przesądzała, jak obszar metropolitalny będzie się rozwijał przez najbliższe kilkadziesiąt lat"- dodał.

Kierownik projektu i przedstawiciel Instytutu Rozwoju z Sopotu, prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel powiedziała, że strategia ma wskazać najważniejsze kierunki, dziedziny metropolii, które będą kluczowe dla rozwoju całego obszaru metropolitalnego. Jednocześnie zaapelowała do mieszkańców o udział w konsultacjach społecznych dotyczących strategii. "Ta strategia jest przede wszystkim dla mieszkańców i naszym podstawowym celem jest tak działać, aby poznać opinie i potrzeby mieszkańców, aby one w tej strategii mogły być ujęte" - wyjaśniła.

Prace nad strategią rozpoczną się od zdiagnozowania obecnej sytuacji metropolii. Diagnoza będzie dotyczyła 10 obszarów, m.in.: infrastruktury transportowej obszaru metropolitalnego, bezpieczeństwa energetycznego, innowacyjności i przedsiębiorczości, roli małych miast i obszarów wiejskich w rozwoju metropolii oraz rozwoju zasobów ludzkich.

Gdański Obszar Metropolitalny, poza Trójmiastem obejmuje m.in. powiaty: nowodworski, malborski, tczewski, gdański, kartuski, lęborski, wejherowski i pucki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA