PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdzie inwestować? Gorące punkty na mapie branży automotive

  • Autor: PropertyNews
  • 16 paź 2017 12:37

Gdzie inwestować? Gorące punkty na mapie branży automotive fot. Unsplash

Dostępność siły roboczej to główny czynnik analizowany w procesie wyboru nowej lokalizacji przez firmy z sektora samochodowego – tak wynika z ostatniego raportu z badania przeprowadzonego przez Colliers International, zatytułowanego „The Road Kings: CEE Autos”.

REKLAMA

Sektor producentów samochodów i dostawców części samochodowych odgrywa bardzo ważną rolę w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i stale rośnie. W 2015 roku udział eksportu samochodów w całkowitym eksporcie wyniósł 4,7 proc. w Bułgarii, 28 proc. na Węgrzech i 34,6 proc. na Słowacji. W okresie od 2010 do 2015 r. roczna ważona stopa wzrostu w całym regionie CEE wyniosła 7,4 proc.

Wpływ eksportu na popyt

Biorąc pod uwagę, że wartość eksportu samochodów z 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła aż 134 mld euro (w 2015 r.), uważamy, że nawet umiarkowane reinwestycje i zwiększenie nakładów inwestycyjnych wystarczą, aby utrzymać zainteresowanie firm samochodowych lokalizacjami w tym regionie na poziomie ponad 1,1 mln mkw. w 2017 i ok. 0,8 mln mkw. w 2018 roku. Nadal widoczne są przewagi konkurencyjne przemawiające za inwestowaniem w tym regionie.

Wybierając lokalizację, kieruj się na wschód

W większości krajów regionu utrzymują się dobre warunki do ulokowania nowego zakładu produkcyjnego dla producentów aut. Koszt siły roboczej jest niski, a jej dostępność wzrasta, im dalej na wschód się kierujemy. Jak wynika z naszej ogólnej oceny, najbardziej atrakcyjnymi krajami dla nowego dostawcy samochodów spośród 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej są Bułgaria i Czechy, jednak wszystkie państwa uzyskały dobre wyniki w badaniu Colliers International.

Samochody elektryczne spowodują zwarcie?

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają duży udział w produkcji samochodów z silnikiem spalinowym oraz dostawach komponentów. Ta zależność, najbardziej widoczna na Węgrzech i Słowacji, będzie wymagać podjęcia działań w perspektywie średniookresowej, w miarę jak producenci na całym świecie przekierowują działalność w stronę samochodów elektrycznych. Pojawią się za to możliwości dla innych dostawców, co widać na przykładzie niedawnych inwestycji, takich jak budowa fabryki akumulatorów na Węgrzech przez firmę Samsung SDI.

Główne czynniki decydujące o wyborze lokalizacji

Koszt siły roboczej stanowi główną przewagę konkurencyjną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ważnym elementem branym pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze lokalizacji firm motoryzacyjnych, zwłaszcza na terenie Słowacji, Węgier, ale także Bułgarii, jest poziom wykształcenia pracowników.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA