PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gliwice szukają inwestora. Do zagospodarowania 40 ha w centrum miasta

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2011 14:44

Gliwice szukają inwestora. Do zagospodarowania 40 ha w centrum miasta

Znamy już szczegóły koncepcji zagospodarowania 40-hektarowego terenu wokół gliwickiego dworca kolejowego. Samorząd liczy na inwestorów, którzy we współpracy z miastem i koleją stworzą tam centrum komunikacji, usług, handlu i biur. W ramach inwestycji ma powstać ok. 160 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

REKLAMA

W środę w Gliwicach zaprezentowano koncepcję urbanistyczną zagospodarowania tego terenu, w dużej części należącego do PKP. Jej twórcy podkreślają, że choć niektóre elementy wizji mogą dziś wydawać się zbyt futurystyczne, koncepcję pomyślano tak, by była możliwa do realizacji zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym.

- Zadania, które leżą po stronie miasta, m.in. stworzenie nowego układu drogowego w tym rejonie, zagospodarowanie placów i przestrzeni publicznych, mamy wstępnie oszacowane i jesteśmy w stanie to zrealizować w ciągu kilku lat. Pozostała część zależy od tego, na ile w nasza koncepcję zachcą wpisać się inwestorzy - podkreślił prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Dziś śródmieście Gliwic jest podzielone przez tory kolejowe. Część południowa, przed dworcem, jest zagospodarowana, choć dawno straciła swoją funkcjonalność. Należąca do kolei strona północna jest niewykorzystana i słabo skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Koncepcja zakłada przywrócenie jej do funkcji miejskich. Oznacza to stworzenie tam zupełnie nowej infrastruktury i zabudowanie nowymi obiektami, głównie usługowymi i biurowymi.

Teren wokół dworca ma stać się nowoczesnym centrum przesiadkowym. Zmieni się układ komunikacyjny - podziemne połączenie ruchliwej ulicy Tarnogórskiej z Placem Piastów ma scalić ze sobą podzielone torowiskiem części miasta. Zmieni się formuła i układ placu przed dworcem. Tym samym powstanie druga - obok zabytkowej starówki - ważna przestrzeń publiczna w śródmieściu. Obydwie połączy reprezentacyjna ul. Zwycięstwa, która w przyszłości ma stać się deptakiem.

Cała koncepcja obejmuje obszar ok. 40 hektarów (w dużej części już zabudowanych), z czego ok. 11 hektarów służy komunikacji kolejowej. Zmiany obejmą obszar w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, pomiędzy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, planowaną drogą za torami kolejowymi (utworzoną na przedłużeniu ul. Traugutta) oraz projektowaną ulicą łączącą Tarnogórską i Dworcową (przebiegającą pod torami). Kluczowym elementem ma być Centralny Węzeł Przesiadkowy, skupiający różne środki komunikacji.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA