PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gmina Orla promuje prywatny obszar inwestycyjny

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2013 14:18

Władze gminy Orla (Podlaskie) pomagają prywatnym właścicielom w promocji 54-hektarowego obszaru w sąsiedztwie fabryki IKEA w ściągnięciu tam nowych inwestorów.

REKLAMA

Obszar inwestycyjny znajduje się po drugiej stronie drogi krajowej nr 66 przy fabryce ultracienkich płyt wiórowych Swedspan należącej do grupy IKEA. Istniejąca tam fabryka Swedspan była w ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych największą inwestycją zagraniczną w Polsce w 2010 r. Kosztowała 140 mln euro, pracę znalazło w niej 250 osób.

Nowe grunty pod inwestycje w obrębie wsi Topczykały o łącznej powierzchni 54 ha należą do osób fizycznych. Mają uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego. Plan określa, że można tam lokować zabudowę przemysłową, składy, magazyny, działalność usługowo-produkcyjną. Do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach jest 35 km. Około 1 km od gruntów biegnie linia kolejowa, linia energetyczna jest doprowadzona do fabryki Swedspan. Wodociąg znajduje się w odległości kilkuset metrów od obszaru inwestycyjnego. Grunty znajdują się również w sąsiedztwie terenu, gdzie ma powstać farma wiatrowa.

Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk powiedział w czwartek PAP, że promowanie prywatnych gruntów pod inwestycje to "nowe podejście" gminy w regionie do kwestii inwestycji. Zazwyczaj samorządy promują swoje grunty, które wcześniej uzbroiły za unijne dotacje. W gminie Orla jest inaczej. Gmina ma doświadczenia związane z lokowaniem inwestycji na przykładzie IKEA i chce nimi służyć także prywatnym właścicielom ziemi.

Selwesiuk podkreślił, że obszar inwestycyjny w gminie Orla jest największym w regionie i liczy, że będzie generował dalszy rozwój. "To jest nasze alternatywne podejście rozwoju samorządów i gminy" - dodał.

Gmina Orla liczy ponad 3,2 tys. mieszkańców. Jak podaje gmina, w rankingu zamożności samorządów w Polsce zamieszczonym w dwutygodniku "Wspólnota" , Orla znalazła się na wysokim 45 miejscu w kraju pod względem dochodu na jednego mieszkańca spośród 1571 gmin. Wyniósł on za 2012 rok ponad 3,4 tys. zł na mieszkańca. W 2011 roku Orla zajmowała w tym rankingu 423 miejsce. Awans w rankingu był możliwy dzięki inwestycji IKEA.

Dzięki większym wpływom do gminnego budżetu, w 2013 roku gmina Orla wydaje na inwestycje 5 mln zł. Pieniądze są przeznaczane na wodociągi, kanalizację, przebudowę oczyszczalni ścieków, przebudowy dróg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA