PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grunt to magnes

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 kwi 2015 12:45

Grunt to magnes Sesja „Atrakcyjność inwestycyjna”, fot. PTWP (MN)

Dobrze przygotowane grunty to doskonały magnes dla inwestorów. Polska ma w tym zakresie wielki potencjał, ale wciąż brakuje wyspecjalizowanych podmiotów, które zajmowałyby się kupowaniem i przygotowaniem takich terenów do sprzedaży.

REKLAMA

Przeszkodą w zwiększaniu atrakcyjności inwestycyjnej, nie tylko w skali regionu, ale całego kraju, mogą być niedostosowane do rynku pracy zasoby ludzkie - przyznali uczestnicy sesji „Atrakcyjność inwestycyjna”, która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. 

- Inwestorzy poszukują specjalistów i wykwalifikowanych pracowników, dlatego przywrócenie satysfakcjonującego poziomu kształcenia zawodowego powinno stać się priorytetem – zaznacza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Podkreśla jednak, że edukacja jest drugorzędnym czynnikiem branym pod uwagę przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu biznesu. Priorytetowe znaczenie, które określa m.in. atrakcyjność inwestycyjną, ma dostępność komunikacyjna i atrakcyjna oferta gruntów np. w strefach ekonomicznych i po rewitalizacji.

Inwestor liczy na współpracę

Dostępność wyspecjalizowanej kadry pracowniczej to nie jedyne wyzwanie, z jakim muszą zmierzyć się jednostki samorządów terytorialnych.

- Największym problemem gmin jest to, że korzystały ze środków unijnych rewitalizując tereny poprzemysłowe – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Prywatnego inwestora nie interesują terminy przetargów i inne mechanizmy proceduralne, ale dostępność i cena działki - wyjaśnia.

Co jednak w sytuacji, gdy gruntów jest niewiele. W Sosnowcu, by zwiększyć pakiet aktywów, gmina kupuje tereny m.in. od kopalni.

- Szukamy rozwiązań, które będą zachętą dla inwestorów – mówi prezydent Sosnowca. - Stworzyliśmy tzw. pakiet przedsiębiorców, dzięki któremu – w zależności od wielkości i rodzaju przedsięwzięcia - inwestorzy będą mogli korzystać z obniżonego podatku od transportu, mogą być zwolnienia z podatku od nieruchomości albo dzierżawić za symboliczną kwotę grunty gminne.

Paweł Tynel, partner, lider zespołu ds. dotacji i ulg inwestycyjnych EY – opierając się na ubiegłorocznych wynikach z raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej - zwraca uwagę na dziedziny, w których to Polska powinna skutecznie rywalizować z innymi krajami regionu. - Dla inwestorów ogromne znaczenie mają trzy czynniki: stabilność i przejrzystość w działaniu, rynek wewnętrzny i wzrost produktywności - tłumaczy. 

  • ciekawska 2015-04-28 11:02:33
    a co potem jak wyprzedacie wszystko do rszty co Polskie wspolne! i na co przeznaczycie pieiadze z tej sprzedazy!!???
  • ciekawska Polka! 2015-04-28 11:00:27
    a co potem jak juz wszystko wyprzdacie co POLSKIE! wspolne no i pytanie na co przeznaczycie pieniadze ze sprzedazy POLSKIch gruntow???????? czekam na odpowiedz


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA