PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grunt to magnes

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 kwi 2015 12:45

Grunt to magnes Sesja „Atrakcyjność inwestycyjna”, fot. PTWP (MN)

Dobrze przygotowane grunty to doskonały magnes dla inwestorów. Polska ma w tym zakresie wielki potencjał, ale wciąż brakuje wyspecjalizowanych podmiotów, które zajmowałyby się kupowaniem i przygotowaniem takich terenów do sprzedaży.

REKLAMA

Przeszkodą w zwiększaniu atrakcyjności inwestycyjnej, nie tylko w skali regionu, ale całego kraju, mogą być niedostosowane do rynku pracy zasoby ludzkie - przyznali uczestnicy sesji „Atrakcyjność inwestycyjna”, która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. 

- Inwestorzy poszukują specjalistów i wykwalifikowanych pracowników, dlatego przywrócenie satysfakcjonującego poziomu kształcenia zawodowego powinno stać się priorytetem – zaznacza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Podkreśla jednak, że edukacja jest drugorzędnym czynnikiem branym pod uwagę przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu biznesu. Priorytetowe znaczenie, które określa m.in. atrakcyjność inwestycyjną, ma dostępność komunikacyjna i atrakcyjna oferta gruntów np. w strefach ekonomicznych i po rewitalizacji.

Inwestor liczy na współpracę

Dostępność wyspecjalizowanej kadry pracowniczej to nie jedyne wyzwanie, z jakim muszą zmierzyć się jednostki samorządów terytorialnych.

- Największym problemem gmin jest to, że korzystały ze środków unijnych rewitalizując tereny poprzemysłowe – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Prywatnego inwestora nie interesują terminy przetargów i inne mechanizmy proceduralne, ale dostępność i cena działki - wyjaśnia.

Co jednak w sytuacji, gdy gruntów jest niewiele. W Sosnowcu, by zwiększyć pakiet aktywów, gmina kupuje tereny m.in. od kopalni.

- Szukamy rozwiązań, które będą zachętą dla inwestorów – mówi prezydent Sosnowca. - Stworzyliśmy tzw. pakiet przedsiębiorców, dzięki któremu – w zależności od wielkości i rodzaju przedsięwzięcia - inwestorzy będą mogli korzystać z obniżonego podatku od transportu, mogą być zwolnienia z podatku od nieruchomości albo dzierżawić za symboliczną kwotę grunty gminne.

Paweł Tynel, partner, lider zespołu ds. dotacji i ulg inwestycyjnych EY – opierając się na ubiegłorocznych wynikach z raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej - zwraca uwagę na dziedziny, w których to Polska powinna skutecznie rywalizować z innymi krajami regionu. - Dla inwestorów ogromne znaczenie mają trzy czynniki: stabilność i przejrzystość w działaniu, rynek wewnętrzny i wzrost produktywności - tłumaczy. 

  • ciekawska 2015-04-28 11:02:33
    a co potem jak wyprzedacie wszystko do rszty co Polskie wspolne! i na co przeznaczycie pieiadze z tej sprzedazy!!???
  • ciekawska Polka! 2015-04-28 11:00:27
    a co potem jak juz wszystko wyprzdacie co POLSKIE! wspolne no i pytanie na co przeznaczycie pieniadze ze sprzedazy POLSKIch gruntow???????? czekam na odpowiedz


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA