PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grunty inwestycyjne najlepszą formą lokowania kapitału?

  • Autor: ZKK
  • 02 gru 2013 07:42

Grunty inwestycyjne najlepszą formą lokowania kapitału?

Ceny działek budowlanych będą rosły. Po pierwsze dlatego, że pieniądze ulokowane w ziemi prawdopodobnie przynosić będą większy zysk niż lokaty. Po drugie: coraz trudniej o atrakcyjne tereny. A po trzecie: nadchodzą zmiany w regulacyjnym otoczeniu rynku nieruchomości, szeroko otwierające go dla nabywców i inwestorów z całej Unii Europejskiej.

REKLAMA

Oto 1 maja 2016 roku, po dwunastoletnim okresie przejściowym, zniesione zostaną dla obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej wszelkie obowiązujące jeszcze przepisy ograniczające ich prawo do nabywania w Polsce nieruchomości. W ten sposób, z wszelkimi tego faktu konsekwencjami, dobiegnie końca proces dostosowywania polskiego rynku nieruchomości do wymagań unijnych.

Rzecz cała dotyczy zarówno gruntów rolnych, leśnych jak i działek przeznaczonych pod przedsięwzięcia gospodarcze i budownictwo mieszkaniowe. Przy czym z danych MSW wynika, że w zeszłym roku cudzoziemcy i Polacy posiadający obce obywatelstwo zainteresowani byli przede wszystkim tymi ostatnimi. Co oznacza, że mimo tego, iż eksperci nie przewidują w bliższej przyszłości większych wahań cen na rynku nieruchomości, na dłuższą metę ich prognozy mogą nie dotyczyć właśnie działek budowlanych i takich, którym taki status można nadać. Łatwo wszak przewidzieć, że zwiększanie się popytu na ziemię, i tę rolniczą i nierolniczą, wywierać będzie presję na jej cenę. Ta rolnicza już podrożała w ciągu roku o ponad 8 proc. Wcześniej czy później, w Polsce trzeba będzie za nią płacić tyle, ile w rozwiniętych krajach Unii. Czyli co najmniej dwa razy więcej niż dziś.

Ziemia staje się zatem coraz bardziej interesującą opcją inwestycyjną. Jest odporna na perturbacje wstrząsające rynkami finansowymi i atrakcyjniejsza niż lokata bankowa. Ostatnie notowania Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima pokazują, że oczekiwane, realne zyski z lokat spadły poniżej poziomu 0,5 proc. Oprocentowanie depozytów nadal bowiem pozostaje na niskim poziomie, a prognozy zapowiadają wzrost inflacji w przyszłym roku. Średnia pięciu najlepszych ofert dostępnych na rynku wynosi dziś tylko 3,3 proc. To mniej o 0,1 proc. niż wczesnym latem i prawie o połowę mniej niż w roku 2012.

Co raz więcej inwestorów wybiera więc ziemię jako lokatę kapitału. Potwierdzają to między innymi raporty agencji Colliers International, która powołując się na informacje uzyskane od deweloperów i z funduszy inwestycyjnych prognozuje, że wartość tegorocznych transakcji dotyczących inwestycji w nieruchomości będzie większa niż w zeszłym roku. Co ma związek także z tym, że inwestorzy otrzymują coraz ciekawszą ofertę.

- Od tego roku wprowadziliśmy do naszej oferty produkt, który polega na inwestowaniu w działki budowlane - informuje Tomasz Godziek, dyrektor marketingu katowickiej spółki GC Investment. - Tereny inwestycyjne są częścią zabudowy jednorodzinnej o nazwie „Sarnie Pole", zlokalizowanej w sąsiedztwie Gliwic. Po 5 latach oferujemy odkup gruntu od właściciela z gwarantowanym zyskiem 8 proc. w skali roku. Notujemy duże zainteresowanie tym produktem.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA