PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

III Wschodni Kongres Gospodarczy. Zobacz podsumowanie pierwszego dnia

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 23 wrz 2016 08:17

III Wschodni Kongres Gospodarczy. Zobacz podsumowanie pierwszego dnia III Wschodni Kongres Gospodarczy, sesja inauguracyjna

Wschodni Kongres Gospodarczy to forum bardzo wartościowe i potrzebne. Białostockie spotkania stają się kluczowym miejscem debaty o szansach i problemach Polski Wschodniej, podkreślając znaczenie tej części kraju w polskim życiu gospodarczym oraz w wymiarze międzynarodowym – od takich słów rozpoczął przesłanie do uczestników III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku prezydent RP, Andrzej Duda. Odczytał je doradca prezydenta, Marek Dietl. Na kongresie nie zabrakło również tematów ważnych dla branży nieruchomościowej.

REKLAMA

W liście prezydent RP podkreślił, że cennym aspektem Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku jest sposobność do wspólnej refleksji nad wyzwaniami tej części Europy, na które rzutuje w szczególności sytuacja na Ukrainie. Andrzej Duda wskazał m.in. na potrzebę trwałego uzdrowienia rynku pracy w makroregionie wschodnim, zapewnienie stabilnego zatrudnienia za godziwą płacę, konsekwentną rozbudowę infrastruktury transportowej, aby przyciągać inwestorów i zwiększyć mobilność pracowników.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił także, że szans dla tej części kraju upatruje w promowaniu przedsiębiorczości, w szczególności wśród młodych ludzi.

W inauguracji Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2016 (Eastern Economic Congress – EEC) w Białymstoku udział wzięli: Jerzy Leszczyński, marszałek Województwa Podlaskiego, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Witold Karczewski, prezes Izby Handlowo-Przemysłowej w Białymstoku, wiceprezes Contractus i Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

– Przed nami dwa dni, ponad 30 debat i spotkań oraz imprez towarzyszących, z udziałem zarejestrowanych 1300 uczestników – powiedział otwierając III Wschodni Kongres Gospodarczy Wojciech Kuśpik, organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP. – To zaświadcza, że mamy do czynienia z największym, ale i z najciekawszym tego typu wydarzeniem w Polsce Wschodniej. Kongres nabiera wagi w aktualnym kontekście politycznym za naszymi wschodnimi granicami, dlatego zastanawiać się m.in. będziemy jak budować w tych warunkach dobre relacje gospodarcze – dodał.

Pierwsza z debat tematycznych III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku dotyczyła zagadnień związanych z polityką, środowiskiem i społeczeństwem Europy Środkowo-Wschodniej.

– Faktem jest, że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest jednolitym bytem, w sensie struktur gospodarczych i politycznych – mówił Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Kilka krajów jest w UE, kilka we Wspólnocie Euro-Azjatyckiej, kilka aplikuje do UE. Na szczęście, prawie wszystkie w WTO, choć to niewiele znaczy. Mamy wiele dodatkowych barier, poczynając od sankcji gospodarczych i embarga, a także politycznych, jak konflikt zbrojny, wpływający na relacje gospodarcze – mówił wiceminister. – Ale objęcie tego regionu regułami unijnej polityki handlowej UE mogłoby zmienić wiele.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA