PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ikea zainwestowała w rozbudowę

  • Autor: PropertyNews.pl/PAIH
  • 25 wrz 2017 09:19

Ikea zainwestowała w rozbudowę mat.pras. Ikea

Na początku września br. Ikea, szwedzki producent mebli, uruchomił linie do wytwarzania tego biopaliwa w tartaku w Stalowej Woli. Zainstalowane maszyny mają moc produkcyjną na poziomie 60 tys. ton pelletu rocznie.

REKLAMA

Działający od 2014 roku zakład w Stalowej Woli to największy tartak Ikea Industry na świecie. Zaopatruje fabryki w Polsce i na Słowacji, wytwarzając 120 tys. metrów sześciennych tarcicy sosnowej, przygotowanej jako surowiec do produkcji mebli z drewna litego. W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębki oraz trociny, które mogą być przekształcone w wysokiej jakości pellet. Po 3 latach od uruchomienia tartaku i ustabilizowaniu produkcji tarcicy na odpowiednio wysokim poziomie, IKEA Industry Stalowa Wola zainwestowała we własne maszyny do wytwarzania pelletu.

„Rozbudowa zakładu o linię do produkcji pelletu była naturalnym krokiem w naszym rozwoju. Oszczędność i uważne gospodarowanie surowcem są wpisane w działania Ikea. U nas nic się nie marnuje, dlatego biomasa z produkcji tarcicy trafia wprost do fabryki pelletu, którą postawiliśmy w sąsiedztwie linii przetarcia” – mówi Piotr Książek, dyrektor produkcji w Ikea Industry Stalowa Wola.

Po przeprowadzonych z sukcesem testach, Ikea Industry Stalowa Wola na początku września br. rozpoczęła wytwarzanie pelletu. Wydajność produkcji na dwóch prasach wynosi 10 ton na godzinę, co pozwala uzyskać ok. 60 tys. ton rocznie. Pellet z zakładu Ikea Industry Stalowa Wola jest produktem klasy premium, który cechuje niska zawartość popiołu i wysoka kaloryczność. Obecnie przechodzi procedury certyfikacji EN+A1 oraz DIN PLUS. Będzie sprzedawany głównie za granicę, do krajów będących największymi konsumentami pelletu: do Włoch, Niemiec i do Danii.

Po uruchomieniu nowych linii do przetwarzania biomasy w tartaku w Stalowej Woli, zakłady Ikea Industry w Polsce wyprodukują ok. 130 tys. ton pelletu rocznie. Poza zakładem w Stalowej Woli, pellet powstaje w wytwórniach Ikea Industry w Resku i w Wielbarku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA