PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Infrastruktura kluczem do rozwoju wschodnich regionów

  • wnp.pl
  • 27 wrz 2017 12:33

Infrastruktura kluczem do rozwoju wschodnich regionów Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. fot. M.Oleksy

Bez rozwoju infrastruktury nie będziemy mogli pełnić roli bramy na Wschód - mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, podczas sesji otwierającej Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku.

REKLAMA

Jeszcze do niedawna kiepski stan infrastruktury komunikacyjnej był jedną z barier rozwoju dla terenów Polski Wschodniej. Kiepskie połączenia z resztą kraju zniechęcały potencjalnych inwestorów. W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp, ale sytuacja wciąż jest jeszcze daleka od ideału - zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i rozwój gospodarczy.

- Rozwój jest widoczny i duże w tym znacznie środków zewnętrznych krajowych i europejskich. W stosunku do innych regionów Polski musimy wciąż nadrabiać zaległości i gonić inne województwa - mówił marszałek Jerzy Leszczyński.

Mimo to, to Zachód jest głównym biznesowym partnerem Polski Wschodniej.

- Wytwarzane tutaj towary sprzedajemy przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, krajów skandynawskich - mówił Leszczyński. A Wschód? - Przyszłość jest na Wschodzie zarówno w odniesieniu do handlu, jak i dla inwestycji - mówił marszałek województwa podlaskiego, dodając jednak, że wykorzystanie tej szansy wiąże się z kolejnymi znacznymi nakładami na infrastrukturę.

- Dobrze że Via Carpatia już się zarysowała, ale ten europejski korytarz wciąż jest tylko w naszych marzeniach. Zabiegamy o to, by Unia Europejska uznała ten korytarz za projekt priorytetowy. Poprawa przydałaby się również w infrastrukturze granicznej - potrzeba nam sprawniejszej odprawy, może warto rozważyć, by odbywała się tylko po jednej stronie granicy - wymieniał Jerzy Leszczyński.

Przy tak dużych potrzebach ważne jest zapewnienie finansowania ich realizacji.

- Ważne jest też dla nas, co będzie dalej z polityką spójności, czy zostanie zachowany obecny kształt i struktura Unii Europejskiej, czy będzie kontynuowany program Polska Wschodnia, który wspomagał rozwój przedsiębiorczości w regionie i wprowadzenie innowacji. Liczymy, że polityka naszego rządu pozwoli dalej utrzymać wsparcie dla regionów peryferyjnych UE, takich jak Polska Wschodnia - podsumował Leszczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA