PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Infrastruktura w Wielkopolsce na coraz lepszym poziomie

  • Autor: PAP
  • 04 maj 2017 14:32

Infrastruktura w Wielkopolsce na coraz lepszym poziomie Fot. Fotolia

W czwartek oddano do ruchu 18,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła „Mieleszyn” do „Gniezno Południe”. Wartość robót budowlanych to ponad 500 mln zł, z czego 85 proc. stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Dwujezdniowa droga ekspresowa ma "uwolnić" Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwić szybką i bezpieczną podróż. Wraz z budową drogi na trasie powstało 19 obiektów inżynierskich, w tym 4 mosty i 5 wiaduktów w ciągu drogi S5, 9 wiaduktów nad S5, i jedno przejście dla zwierząt. Wybudowane zostały także dwa miejsca obsługi podróżnych, urządzenia związane z ochroną środowiska, powstało także oświetlenie i odwodnienie jezdni.

"Dziś oddajemy do użytku, dwa miesiące przed planowanym terminem, długo wyczekiwaną przez mieszkańców Gniezna obwodnicę. Nowa droga ekspresowa pozwoli im odetchnąć od natłoku pojazdów oraz znacząco poprawi jakość i bezpieczeństwo komunikacji w mieście oraz w regionie. Gratuluję i dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe sprawne przeprowadzenie inwestycji" - podkreślił w czwartek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Inwestycja realizowana przez poznański oddział GDDKiA kończy się na granicy województwa kujawsko - pomorskiego. Dalszy etap realizuje bydgoski oddział GDDKiA. W drugiej połowie 2019 r. planowane jest oddanie do ruchu dalszych odcinków S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza.

GDDKiA podkreśliła, że droga ekspresowa S5 na odcinku Żnin - Gniezno przyczyni się w docelowym układzie drogowym do "zapewnienia sprawnego połączenia autostrady A1 Gdańsk - Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa i za jej pośrednictwem z drogami ekspresowymi S11 oraz S5 do Wrocławia". W 2012 roku do ruchu został oddany 35 kilometrowy odcinek S5 łączący autostradę A2 z Gnieznem.

Jak poinformowała PAP GDDKiA w Poznaniu, prace na budową 18,5-kilometrowego odcinka drogi udało się zakończyć dwa miesiące przed planowanym terminem. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 500 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA