PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inteligentne miasta kuszą inwestorów - relacja z sesji na Property Forum

  • Autor: Katarzyna Walterska
  • 07 paź 2015 10:02

Inteligentne miasta kuszą inwestorów - relacja z sesji na Property Forum Sesja: Tereny inwestycyjne - Inteligentne miasta kuszą inwestorów

Warszawa, Kraków czy Katowice - polskie aglomeracje aspirują do miana Smart City, czyli inteligentnego miasta, dostosowanego do oczekiwań mieszkańców. Zanim jednak staną się w pełni nowoczesną metropolią, muszą kusić inwestorów infrastrukturą, ciekawymi planami zagospodarowania przestrzennego i łatwością w kontaktach z władzami. O tym jak miasta kuszą inwestorów rozmawiali uczestnicy Property Forum 2015.

REKLAMA

Z dyskusji wynika, że o miano Smart City walczą też mniejsze miejscowości i wbrew pozorom to one mogą zaoferować inwestorom więcej elastyczności w realizowanych projektach niż duże aglomeracje miejskie.

Krzysztof Sakierski, starszy menedżer, Dział Doradztwa ds. Nieruchomości, PwC nie zauważył w swojej praktyce zawodowej, aby miasta w konsekwentny sposób były w stanie wykorzystać przewagę konkurencyjną związaną z elementem Smart City. - Jesteśmy na początkowym etapie wdrażania pomysłów, przynajmniej w obszarze istotnym z punktu widzenia procesu inwestycyjnego i wyboru lokalizacji przez firmy deweloperskie, które z kolei starają się podążać za atrakcyjnymi terenami wybieranymi przez najemców - powiedział.

I dodał, że z punktu widzenia firmy doradczej bardzo istotna jest budowa przewagi konkurencyjnej związanej z podażą infrastruktury. Chodzi głównie o możliwość przemieszczania się mieszkańców i rozwój wokół tej infrastruktury terenów inwestycyjnych.

Co mają do zaoferowania miasta śląskie? Anna Pilarczyk, dyrektor ds. relacji inwestorskich, Maximum Sp. z o.o Holding S.K.A uważa, że Śląsk jest bardzo atrakcyjnym regionem. Miasta wprowadzają już inteligentne rozwiązania, np. monitoring do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, inteligentny system zarządzania transportem.

- Jako firma lokalna, która zajmuje się rewitalizacją budynków bardzo duża uwagę przywiązujemy do wprowadzania nowych technologii do naszych obiektów. Dowodem na to, że Śląsk jest atrakcyjny może być przykład inwestycji firmy IBM, która stworzyła globalne centrum usług informatycznych, dała zatrudnienie 1000 osobom i zamierza zatrudnić kolejne tysiąc - podkreśliła.

Kolejowe tereny będą smart

W latach 90. ub. wieku deweloperzy chcieli przede wszystkim maksymalizować zysk, czyli wybudować jak najwięcej mieszkań. Koncepcja spółki deweloperskiej PKP - Xcity Investment zmierza do tworzenia projektów, które będą się bronić i które urbanistycznie przetrwają lata, a także wpiszą się w koncepcję Smart City. Także projektowana koncepcja innowacyjnych dworców systemowych znakomicie wpisuje się w ideę Smart City.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA