PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy chcą do lubelskiej SSE

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2015 18:27

Trzy kolejne firmy uzyskały pozwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie. Funkcjonują w niej już w sumie 33 firmy. Teren strefy jest już prawie w całości zagospodarowany; władze miasta planują jej zwiększenie.

REKLAMA

Zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie otrzymały: specjalizująca się w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego spółka ELPES, producent wyposażenia handlowego MODERN-EXPO oraz producent drzwi i okien drewnianych - spółka POL-SKONE.

Łukasz Goś z wydziału strategii i obsługi inwestorów urzędu miasta w Lublinie powiedział PAP, że w strefie funkcjonuje teraz łącznie 33 inwestorów, z czego 28 - na podstawie zezwolenia ministra gospodarki, uprawniającego do korzystania z ulg podatkowych.

Spółka ELPES planuje zainwestować blisko 25 mln zł oraz utworzyć minimum 36 nowych miejsc pracy. MODERN-EXPO planuje budowę zakładu, w którym będą wytwarzane elementy plastikowe stanowiące części wyposażenia sklepów, m.in. mebli i regałów. Inwestycja ta ma sięgnąć 18 mln zł; powstanie około 84 nowych miejsc pracy. Spółka POL-SKONE - jedna z największych w branży stolarki budowlanej - na zakupionej w strefie działce (3 ha) wybudować ma nowy zakład produkcyjny oraz magazyny. Informacja o wartości inwestycji POL-SKONE została przez spółkę zastrzeżona.

Strefa w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec. Obejmuje 116,5 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. Zlokalizowana jest we wschodniej części Lublina, w pobliżu lotniska oraz północno-wschodniej obwodnicy miasta, w sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych drogi ekspresowej S17.

Wartość zadeklarowanych tu inwestycji to ponad 925 mln zł, co ma przynieść łącznie utworzenie ponad 1,2 tys. miejsc pracy.

Wartość dotychczas zrealizowanych inwestycji to prawie 562 mln zł. W firmach działających na terenie strefy pracuje obecnie prawie 1,8 tys. osób, z czego ok. 1,1 tys. to miejsca pracy nowo powstałe.

Zainteresowanie inwestorów strefą w Lublinie w ostatnich latach wzrosło. W 2012 r. na działalność w strefie zdecydowały się cztery firmy, a w 2013 r. - siedem. W pierwszym półroczu 2014 r. pozwolenie uzyskało pięć firm (w drugim półroczu ministerstwo gospodarki wstrzymało wydawanie pozwoleń), w 2015 r. dołączyło kolejne pięć.

Blisko 90 proc. terenów strefy zostało już zagospodarowane. Władze miasta planują jej poszerzenie o 82 ha terenów bezpośrednio sąsiadujących. Strefa miałaby wtedy około 200 ha.

Goś powiedział, że do obszaru strefy planowane jest również włączenie terenów należących do działających obecnie w Lublinie firm Lubella (producent makaronów) i Ursus (producent ciągników i maszyn rolniczych). Na objęcie tych terenów strefą ekonomiczną wyraziła już zgodę Rada Miejska Lublina. Trwają obecnie procedury związane z uzyskaniem zgody zarządzającej strefą Agencji Rozwoju Przemysłu oraz ministerstwa gospodarki.

Jak podkreślił Goś, włączenie terenów Lubelli i Ursusa do strefy wiązać się będzie z inwestycjami tych firm, szacowanymi na kilkaset milionów zł, a także z utworzeniem nowych miejsc pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA