PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy i samorządowcy o potencjale Katowic - przeczytaj relację z sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 23 lut 2017 12:00

Inwestorzy i samorządowcy o potencjale Katowic - przeczytaj relację z sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice Sesja inauguracyjna Property Forum Katowice, Fot. PTWP

Górny Śląsk to bez wątpienia jedna z najważniejszych lokalizacji biznesowych w kraju. Region musi się jednak mierzyć z wyzwaniami – mówili uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice 2017, wydarzeniu towarzyszącym 4 Design Days.

REKLAMA

Katowice dokonały wielkiej zmiany jakościowej. - Widzimy to po Europejskim Kongresie Gospodarczym, organizowanym już od wielu lat w mieście. Początkowo jakość infrastruktury w Katowicach była średnia -  nie było dużej sali konferencyjnej, goście przyjeżdżali na stary dworzec… - rozpoczął dyskusję, Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP.

Jak zaznaczył, dziś sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Powstały takie obiekty jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, NOSPR, Muzeum Śląskie. Mamy nowy dworzec, zrewitalizowane przestrzenie miejskie. - Jesteśmy w bardzo dobrym miejscu – dodał Wojciech Kuśpik.

Śląsk do tej pory dobrze wykorzystywał swoje atuty. Czas jednak na podjęcie kolejnego kroku.

Lokalizacja to nie wszystko

Jednym z głównych atutów Górnego Śląska jest lokalizacja. - Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, lokalizacja na przecięciu głównych, transeuropejskich korytarzy transportowych była absolutnym hitem – komentował Robert Tomanek, rektor, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Drugą z podstaw sukcesu Górnego Śląska jest potencjał ludzki. - To nie tylko 4,5 mln mieszkańców. To także kultura techniczna i etos pracy, który wyróżnia ten region od reszty kraju – dodał Tomanek.

Ważnym elementem wpływającym na rozwój miasta jest Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jednak po zmianach w systemie działania SSE, instytucja działająca na Górnym Śląsku może zaoferować niższą pomoc publiczną od obszarów np. na wschodzie kraju. - Musimy więc zadbać o inny element – małe i średnie przedsiębiorstwa. Powinniśmy również przyciągać innowacyjnych inwestorów. Jeśli firma stworzy tu swoje nowoczesne centra rozwoju, możemy mieć gwarancję, że tak szybko nas nie opuści – komentował Andrzej Zabiegliński, wiceprezes, członek zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak to uczynić?

Jest aglomeracja, niech będzie metropolia

Zdaniem panelistów najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na przyszłość regionu, jest stworzenie prawnych ram dla powstania metropolii.

- Stworzenie jednej metropolii na Górnym Śląsku to najważniejsze wyzwanie i szansa dla regionu – skomentował Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Doda to nam jakości. Możliwość promowania nie miasta, ale całego regionu. (...) Górny Śląsk to kilkadziesiąt przenikających się gmin. Każda z nich ma te same zadania, wiele z nich jest po prostu dublowanych. Potrzebna jest specjalizacja - szczególnie w konkretnych branżach - dodał Krupa.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA