PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy odwracają się od Krakowa. Chcą lepszej współpracy z miastem

 • Autor: newseria.pl
 • 28 maj 2013 09:39

Małopolscy przedsiębiorcy i inwestorzy liczą na więcej inicjatywy ze strony władz miasta. Przez brak porozumienia na linii biznes-miasto kilka dużych inwestycji, które mogłyby dać nowe miejsca pracy, nie może ruszyć z miejsca. Problemem są także wdrażane plany zagospodarowania przestrzennego, które ograniczą część inwestycji.

REKLAMA

 

Cały region i Kraków potrzebują inwestycji, które ożywiłyby lokalny rynek pracy. Inwestorzy jednak podkreślają, że Kraków jest trudnym miejscem do inwestowania. Przykładem są problemy przedsiębiorców z branży budowlano-deweloperskiej i inwestycje blokowane od lat przez miasto. Oficjalnie na przeszkodzie stoi brak planów zagospodarowania przestrzennego. Dziś pokryta jest nimi niecała połowa miasta. Władze planują ich wprowadzenie na większym obszarze, ale - według inwestorów - robią to bez właściwych konsultacji z zainteresowanymi.

- Sporządzanie planów, które na wstępie mają nikłe szanse albo wręcz wiadomo, że nie będą realizowane - nie ma sensu. Sporządzając plan powinno się mieć w perspektywie to, jak on będzie realizowany - przez kogo i na jakich warunkach. Jeżeli sygnalizujemy, że w obecnych zapisach jest to niemożliwe, to znaczy, że coś jest na rzeczy i że inaczej należałoby ten plan sporządzić - mówi Dariusz Anisiewicz, architekt, przedstawiciel Echo Investment.

Do firmy należy działka z Hotelem Cracovia. Inwestor chce tam postawić wielofunkcyjny kompleks usługowo-handlowo-rozrywkowy, z zespołem kin, restauracji, galerii handlowej i fitness. Jednak propozycje planu miejscowego dla tej części miasta nie uwzględniają tej koncepcji. Władze chcą, by w tym miejscu funkcjonował hotel. Rozmowy między miastem a Echo Investment trwają.

- Liczymy na to, że dojdzie do bezpośredniej rozmowy z planistami, nie tylko tej, którą ustawa przewiduje, ale również partnerskiej, bo bez inwestora plan nie zostanie zrealizowany. Plan to jest tylko narzędzie kierunkujące i ograniczające. Natomiast nie można planem zmusić inwestora do budowania czegoś, czego nie zamierza realizować - podkreśla Dariusz Anisiewicz.

Zdarzają się sytuację, w których przygotowanie planów powierza się osobom, które nie mają wystarczających kompetencji. Poznań przez błędy urzędników przy przygotowaniu planów zagospodarowania przestrzennego musi wypłacić jednemu tylko inwestorowi wielomilionowe odszkodowanie. Do sądów trafiają kolejne wnioski.

Potwierdza to również Szymon Duda z GD&K Group, mniejszościowego właściciela słynnego krakowskiego „Szkieletora": - Powstawanie planów zagospodarowania jest często delegowane w ręce osób, które mają niewielką wiedzę w specyficznych zakresach. Przykład - próba projektowania budynków biurowych, które nie są możliwe do zbudowania - mówi.

 • 1
 • 2
 • homekrakow.pl 2013-06-15 10:09:08
  Problemy z inwestowaniem w Krakowie to jedno - zależy jakie inwestycje w Krakowie mają być realizowane. Na razie do tej pory wiele inwestycji jest realizowanych na dziko wbrew opinii mieszkańców.

  Akurat w przypadku starego hotelu Cracovia popieram władze miasta w 100%, taką opinię ma większość klientów z którymi na co dzień mam kontakt. Kolejne centrum handlowe i to na dodatek obok krakowskich Błoni zupełnie sparaliżuje ruch drogowy w tej części. miasta.

  W cywilizowanych krajach centra handlowe przenosi się poza miasta - obok takiego centrum jest duży parking. Do centrum poza miastem łatwo dojechać jak jest droga - buduje się obok dróg. W Niemczech takie strefy określa się mianem Industrie Gebiet.

  Z Krakowa mocni finansowo inwestorzy usiłują zrobić Warszawę, która przed wojną była pięknym miastem. Kupno działki wiąże się z ryzykiem, warto mieć świadomość, że działka w takim miejscu jest wartościowa ale i ma pewne ograniczenia.

  Jeśli inwestor narzeka na brak konsultacji - to niech dokładnie powie, że chyba chodzi mu o konsultacje pomiędzy nim a decydentami miejskimi. Raczej nie ma na myśli konsultacji z mieszkańcami, którzy już mają dosyć wszystkich centrów handlowych w centrum miasta, które paraliżują życie codzienne.

  Tego typu inwestycje oznaczają wysokie zyski dla ich właścicieli, jeśli chodzi o miejsca pracy - to z reguły w takich miejscach są najniższe stawki, śmieciowe umowy. Czy na pewno takich inwestycji potrzebuje Kraków?

  W Krakowie potrzeba inwestycji które dają nie tyko astronomiczne zarobki inwestorów ale takich, które przysłużą się lokalnej społeczności w postaci stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Może to być branża IT, produkcja gier komputerowych, ośrodek R&D szanowanej firmy.

  Pazerność popycha wielu inwestorów do niszczenia miasta, stawiają budynki gdzie popadnie czyniąc w ten sposób nieodwracalne straty dla Krakowa. W przypadku Cracowii trzymam kciuki za urzędników, nie dajcie się zastraszyć:-)
 • inwestor 2013-05-28 12:42:41
  UWAGA - artykuł sponsorowany

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA