PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy zainteresowani terenami postoczniowymi

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2015 07:40

Inwestorzy zainteresowani terenami postoczniowymi Fot. Fotolia

Jest ogromne zainteresowanie inwestorów, głównie krajowych, dawnymi terenami Stoczni Gdańsk - poinformowała prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Umowy z inwestorami mają być podpisane jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Na początku czerwca Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) poinformowała, że kupiła ok. 30 ha terenów Stoczni Gdańsk (tzw. front Wyspy Ostrów). "Dzięki tej transakcji i spłaceniu wierzycieli Stocznia zyskała możliwość normalnego funkcjonowania jako firma" - tłumaczyła wówczas prezes Strefy, Teresa Kamińska.

Zapowiedziała też, że w ciągu 2,5 roku (do końca 2017 roku) PSSE zrewitalizuje zakupione tereny stoczniowe i pozyska inwestorów, którzy utworzą nowe miejsca pracy. "Na nowo zagospodarowany Front Wyspy Ostrów stanie się wizytówką Gdańska" - zapowiedziała.

W środę (14 października) podczas sympozjum w Gdańsku na temat gospodarki morskiej na Pomorzu Kamińska powiedziała, że "jest ogromne zainteresowanie dawnymi terenami Stoczni Gdańsk". Przyznała, że "są to kompletnie unikatowe tereny; działki leżące w środku miasta, z nabrzeżami a teraz jest boom w bardzo szeroko rozumianej gospodarce morskiej".

Podkreśliła, że terenami zainteresowane są głównie polskie firmy, m.in. z Trójmiasta. "Wygląda na to, że tych terenów nam po prostu zabraknie" - dodała. Oceniła, że umowy z inwestorami mogą być podpisane do końca roku. "Potencjalnym inwestorom się spieszy, oni mają podpisane kontrakty, muszą mieć tereny; ustalamy ewentualnie jaka infrastruktura jest im potrzebna, co moglibyśmy wspólnie zrobić" - tłumaczyła.

Strefa planuje też zrewitalizowanie dawnych terenów Stoczni Gdańsk. "To muszą być też tereny dobrze i atrakcyjnie zagospodarowane, nie tylko przemysłowe i inwestycyjne" - dodała Kamińska.

Poinformowała, że obecnie "trwa analiza wszystkich obiektów znajdujących się na tym terenie; ustalamy, które są zabytkowe, które zasługują na to, żeby je zrewitalizować, które będziemy wyburzać". Podkreśliła, że PSSE "bardzo zależy na zachowaniu charakteru tych terenów, odniesieniu do historii tego obszaru". Podała, że została zinwentaryzowana już cała infrastruktura.

Wcześniej Kamińska podała, że za wykupienie terenów stoczniowych PSSE zapłaciła 115 mln zł. Koszt przygotowania terenu pod inwestorów, w tym m.in. zmodernizowanie całej infrastruktury, dróg, oszacowała na ok. 50 mln zł. Strefa kupiła grunty zbędne z punktu widzenia produkcji stoczni.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA