PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycja jak tor przeszkód? Nie w każdym mieście

  • wnp.pl
  • 25 cze 2015 20:26

Inwestycja jak tor przeszkód? Nie w każdym mieście

Założenie spółki jest łatwiejsze w Poznaniu; pozwolenie na budowę można łatwiej uzyskać w Bydgoszczy; przeniesienie własności nieruchomości łatwiej jest zarejestrować w Białymstoku, a spór gospodarczy można łatwiej rozstrzygnąć w Olsztynie.

REKLAMA

Polskie miasta są przyjazne dla firm, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Spośród 18 polskich miast uwzględnionych w opublikowanym dzisiaj raporcie Banku Światowego Doing Business w Polsce 2015 pierwsze miejsce w rankingu sumarycznym zajęła Bydgoszcz.

- Polska niejednokrotnie brała przykład z Unii Europejskiej i korzystała z międzynarodowych wskaźników - także tych prezentowanych w raporcie Doing Business - aby doskonalić krajowe ramy regulacyjne - skomentowała Mamta Murthi, dyrektor regionalna Grupy Banku Światowego w Europie Środkowej i krajach bałtyckich.

- Teraz pora spojrzeć do wewnątrz: bardzo liczymy na to, że prezentowane opracowanie wzmocni lokalnych decydentów i da im właściwe informacje potrzebne do budowania strategii oraz wymiany doświadczeń z innymi miastami i regionami, a w rezultacie przyczyni się do poprawy lokalnego otoczenia regulacyjnego biznesu w całym kraju - dodała Mamta Murthi.

W nowym raporcie przeanalizowano przepisy gospodarcze regulujące działalność krajowych firm w Polsce i uznano, że dobre praktyki regulacyjne występują w wielu miastach objętych analizą. Autorzy raportu podkreślają, że wymiana dobrych praktyk między poszczególnymi miastami może się przyczynić do poprawy klimatu dla biznesu.

Regulacyjny „tor przeszkód” w każdym mieście wygląda inaczej. Wynika to z różnic w funkcjonowaniu urzędów publicznych odpowiedzialnych za cztery obszary badane w raporcie, a także z rozbieżności w interpretacji ogólnokrajowych przepisów. Według raportu założenie spółki jest łatwiejsze w Poznaniu; pozwolenie na budowę można łatwiej uzyskać w Bydgoszczy; przeniesienie własności nieruchomości łatwiej jest zarejestrować w Białymstoku; a spór gospodarczy można łatwiej rozstrzygnąć w Olsztynie.

O ile mniejsze miasta z reguły wypadają lepiej według wszystkich czterech kategorii, kilka dużych ośrodków miejskich wiedzie prym albo zajmuje miejsca blisko czołówki w pojedynczych obszarach. Wynika to z umiejętnego wykorzystania korzyści skali lub zainwestowania posiadanych zasobów w unowocześnienie administracji.

Łódzkie i wrocławskie urzędy wystawiają pozwolenie na budowę w niewiele ponad miesiąc, tj. w takim samym terminie jak mniejsze ośrodki rozpatrujące zdecydowanie mniej wniosków. Jak z tego wynika, nawet duże zapotrzebowanie na usługi dla biznesu można zaspokoić w efektywny sposób.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA