PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycje komercyjne napędzają rynek obrotu gruntami

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lis 2012 13:28

Inwestycje komercyjne napędzają rynek obrotu gruntami

Sprzyjający klimat inwestycyjny w Polsce utrzyma się na stabilnym poziomie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są nowe inwestycje komercyjne - tłumaczy Sławomir Frąckowiak, członek zarządu grupy PHN SA.

REKLAMA

- W bieżącym roku podaż działek pod inwestycje deweloperskie może utrzymać swój relatywnie wysoki poziom. Nie bez znaczenia pozostanie tu wprowadzenie w kwietniu ustawy deweloperskiej, która zmienia m.in. zasady finansowania inwestycji przez deweloperów. Chcąc pozyskać środki na nowe projekty, wiele z mniejszych spółek będzie musiało rozważyć np. sprzedaż części zgromadzonych w bankach ziemi gruntów - mówi Sławomir Frąckowiak.

Według członka zarządu PHN główny wpływ na rozwój rynku będą miały tereny inwestycyjne pod centra handlowe, biura i magazyny. - Dobrze przygotowane pod proces inwestycyjny w zakresie możliwości technicznych, prawnych i planistycznych będą oczywiście cieszyć się większym zainteresowaniem, mimo wyższych cen. Eksperci podkreślają, że najczęściej poszukiwana dziś powierzchnia to działki ok. 3000-5000 mkw., zlokalizowane w granicach miast. W segmencie przemysłowym parametry te wynoszą około 1,5 ha w granicach miast oraz do 10 ha poza nimi - komentuje Frąckowiak.

Szczególnie atrakcyjne dla inwestorów są działki położone przy obwodnicach miast i autostradach, a szczególnie przy węzłach drogowych.

- Nowe inwestycje komunikacyjne przekładają się również na wzrost zainteresowania terenami położonymi z dala od centrów miast, a nawet tymi zlokalizowanymi w odległości kilkudziesięciu kilometrów od aglomeracji. Do tej pory charakteryzowały się one relatywnie niskim popytem i cenami, jednak coraz lepsze skomunikowanie ich z aglomeracjami przyczynia się do wzrostu cen gruntów na tych terenach - tłumaczy Sławomir Frąckowiak.

Członek zarządu PHN widzi także miejsce na rynku inwestycyjnym dla swojej firmy. - Pomimo dużej podaży, popyt na grunty inwestycyjne nie jest w pełni zaspokojony. Potwierdzają to doświadczenia Polskiego Holdingu Nieruchomości SA. W bieżącym roku rozpoczęliśmy sprzedaż aktywów, które po przeprowadzonej w 2011 r. analizie, uznane zostały za nieruchomości niepasujące do naszego profilu biznesowego.

- Zgodnie ze strategią biznesową Grupa PHN ma docelowo działać w trzech segmentach rynku nieruchomości komercyjnych, tj. biurowym, handlowym i logistycznym. Większość z oferowanych w przez nas gruntów charakteryzuje się dobrą lokalizacją. Obserwujemy, że takie aktywa cieszą się w tej chwili dużym zainteresowaniem. Klienci szukają terenów wysokiej jakości, o kształcie pozwalającym na optymalne ich zagospodarowanie. Przeanalizowaliśmy złożone oferty i odbyliśmy spotkania negocjacyjne z potencjalnymi kupującymi. Obecnie czekamy na złożenie ofert ostatecznych. Ewentualne transakcje powinny zostać sfinalizowane do końca 2012 r. - mówi o planach firmy Sławomir Frąckowiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • migal 2013-01-29 12:42:55
    Grunty są bardzo szybko przejmowane, szczególnie przy dobrych wycenach. Zobaczcie - jartom.pl/szczegoly-new.asp?ID=119119898&obiekt=oMagazyny To tylko przykład. Mam wrażenie, że kryzys sprzyja inwestowaniu, ale to tylko dobrze - może mimo wszystko 2013 rok nie będzie aż taki zły?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA