PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycje zagraniczne płyną do Polski coraz szerszym strumieniem

  • wnp.pl
  • 25 cze 2015 08:30

Dzięki napływowi BIZ na poziomie 13,9 mld USD Polska znalazła się na liście 20 największych odbiorców bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie - wynika z najnowszego raportu UNCTAD - World Investment Report 2015.

REKLAMA

Jest lepiej niż przed rokiem po raz pierwszy w historii tego zestawienia Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce krajów przyjmujących inwestycje zagraniczne - komentował wyniki raportu Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wynik Polski cieszy tym bardziej, że światowe trendy w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych nie są jednak już tak oczywiste. Do Europy w ubiegłym roku napłynęło o 12 proc. mniej inwestycji zagranicznych, natomiast światowe przepływy BIZ były niższe o 16 proc.

- Chociaż światowa gospodarka powraca powoli do zdrowia, to nie da się tego samego powiedzieć o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. W ubiegłym roku ich wartość wyniosła 1,2 bln dolarów, czyli grubo poniżej poziomu sprzed kryzysu, gdy sięgała 2 bln dolarów - mówił prezentujący dane z raportu prof. Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. BIZ.

Nie sprawdziły się również oczekiwania UNCTAD z poprzedniego raportu, że w 2014 roku będziemy mieli do czynienia z globalnym wzrostem inwestycji zagranicznych. Zamiast wzrostu znowu był spadek - z ok 1,5 do 1,2 bln dolarów.

- Ta mizeria bezpośrednich inwestycji zagranicznych wynika z mizerii gospodarczej w Unii Europejskiej. Przed kryzysem to bowiem właśnie Unia Europejska należała do liderów generujących największy przepływ BIZ. Tymczasem w ubiegłym roku, zarówno jeśli chodzi o napływ i jak i wypływ inwestycji, BIZ w UE plasował się na poziomie 20 proc. przedkryzysowego 2007 roku - wyjaśniał prof. Zimny.

W rankingu krajów, które w 2014 roku przyjęły najwięcej inwestycji zagranicznych, pierwsze miejsce zajęły Chiny. Tuż za nimi znalazł się klasyfikowany osobno Hongkong, a następnie Stany Zjednoczone (które utraciły w ubiegłym roku pozycję lidera) i Wielka Brytania.

Prof. Zimny podkreślał jednak, że spadek napływu inwestycji do Stanów Zjednoczonych to jednostkowy efekt jednej z transakcji - sprzedaży udziałów w Verizonie przez Vodafone wartości 130 mld dolarów. Polska uplasowała się na 20. miejscu światowego zestawienia i na 10. w grupie krajów rozwiniętych notując napływ BIZ.

Według UNCTAD, w 2014 r. Polska zanotowała wzrost napływu BIZ ze 120 mln do blisko 13,9 mld dolarów. Ubiegłoroczny wynik Polski w zakresie przyciągania inwestycji był wyraźnie wyższy niż w poprzednich dwóch latach (120 mln dolarów, w 2013 r.,1 mld dolarów w 2012 r.) i zbliżył się do poziomu sprzed kryzysu (średnio 16,6 mld dolarów w latach 2005-2007). W tym roku może być jeszcze lepiej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA