PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak będzie rewitalizowana prawobrzeżna Warszawa?

  • Autor: PAP
  • 18 cze 2015 07:31

Cele programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy do 2022 r. to odbudowa zniszczonych budynków, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, rozwój aktywności lokalnej i kulturalnej.

REKLAMA

Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 r. oparty jest na doświadczeniach Lokalnego Programu Rewitalizacji do 2013 r., będzie dotyczył trzech dzielnic: Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek. Obejmie sześć obszarów: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tys. osób.

Zakończyły się konsultacje społeczne

Przez cały kwiecień trwały spotkania konsultacyjne i spacery dla mieszkańców po miejscach, które już się zmieniły i które mają przejść metamorfozę w kolejnych latach. Uwagi i pomysły do programu można było zgłaszać do 29 kwietnia. Z przebiegu konsultacji powstał raport dostępny na stronie http://rewitalizacja.um.warszawa.pl/.

W środę (17 czerwca) konsultacje podsumowywał wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. W spotkaniu wzięli również miejscy urzędnicy, eksperci oraz mieszkańcy stolicy.

Olszewski powiedział, że w spotkaniach konsultacyjnych zorganizowanych przez miasto wzięło udział łącznie 150 osób. Mieszkańcy zgłosili 273 uwagi bezpośrednio pod adresem programu. 136 z nich zostało uwzględnionych, a 79 częściowo uwzględnionych. Do miasta wpłynęło także 151 opinii, sugestii i pomysłów, które nie odnosiły się bezpośrednio do treści programu. Olszewski zapewnia, że miasto do wszystkich się odniosło.

Mieszkańcom zależy na porządku

Uwagi dotyczyły przede wszystkim działań planowanych w ramach programu oraz systemu jego wdrażania - porządkowania i zagospodarowania przestrzeni (39 uwag), centrów aktywności lokalnej (26), budowy Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia (20), uspołecznienia etapu wdrażania programu rewitalizacji (18). 10 uwag dotyczyło pojęć i definicji zawartych w dokumencie.

Wiceprezydent powiedział, że, po konsultacjach, do programu wprowadzono wszystkie korekty językowe, wprowadzono nowe definicje; zmiany w systemie wdrażania programu; dodano nowy rozdział o modelu partnerstwa i rozbudowano inne rozdziały; wprowadzono nowy projekt wskaźników programu rewitalizacji.

Olszewski podkreślił, że Zintegrowany Program Rewitalizacji nie jest jeszcze zatwierdzonym dokumentem. Najwcześniej może zostać przyjęty przez Radę Warszawy na przełomie sierpnia i września br.

Cele Zintegrowanego Programu Rewitalizacji

Program rewitalizacji ma cztery główne cele: ożywienie społeczno-gospodarcze i podniesienie jakości przestrzeni publicznej (817 mln zł); rozwój turystyki, kultury i sportu (467 mln zł); zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (53 mln zł); zwiększenie aktywności mieszkańców (36 mln zł).

Aby osiągnąć te cele miasto zamierza przede wszystkim inwestować w budownictwo społeczne. Ratusz zapowiada, że powstanie 1,7 tys. nowych mieszkań (w tym 675 kompleksowo zmodernizowanych w zabytkowych kamienicach), ponad 3 tys. mieszkań zostanie gruntownie wyremontowanych, a blisko 5 tys. będzie podłączonych do centralnego ogrzewania. Miasto będzie realizować inwestycje mieszkaniowe w dwóch obszarach: budowy i modernizacji przez TBS oraz przez władze dzielnic.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Toby 2015-07-13 14:27:31
    W pierwszym rzędzie potrzebna jest poprawa jakości życia. Modernizacja budynków, rewitalizacja kamienic. I wtedy aktywizacja. Życie kulturalne na Pradze ma się z resztą całkiem dobrze, ale dzięki modernizacji przeniesiemy Pragę w teraźniejszość a zostawimy przeszłość. Do miejskich pieniędzy dochodzą pieniądze od inwestorów, w tej chwili przykład to Koneser. rewitalizują zabytkowy budynek, a jak pojawią się tam potem biura, sklepy to na Pradze oznacza to kolejne miejsca pracy, nowe zycie, przyciaganie turystów, mieszkańców. Tak trzeba działać.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA