PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak przywrócić zdegradowane tereny pogórnicze do życia? Potrzebna jest współpraca

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 27 lis 2017 12:41

Jak przywrócić zdegradowane tereny pogórnicze do życia? Potrzebna jest współpraca Muzeum Śląskie znajduje się obecnie na terenie byłej kopalni Katowice.

Jak przywrócić zdegradowane tereny pogórnicze do życia? Jakie wyzwania stawiają one przed właścicielami? I jak zainteresować nimi inwestorów? O tym wszystkim dyskutować będą uczestnicy konferencji „Górnictwo”, która w najbliższy poniedziałek (27.11) odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jedna z zaplanowanych w ramach tego wydarzenia debat będzie dotyczyć rekultywacji i rewitalizacji, a także zagospodarowania terenów pogórniczych i poprzemysłowych.

REKLAMA

Udział w poniedziałkowej debacie udział wezmą: Mariusz Kruczek (zastępca kierownika Zakładu Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa), Gabriela Lenartowicz (poseł na sejm RP), Janusz Michałek (prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej), Czesław Sobierajski (poseł na sejm RP), Jacek Szuścik (wiceprezes zarządu ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska w Spółce Restrukturyzacji Kopalń) oraz Piotr Uszok (prezydent Katowic w latach 1998-2014).

Tereny związane z eksploatacją górniczą w dalszym ciągu pozostają problemem wielu miast Górnego Śląska i Zagłębia. Ich ekologiczna degradacja (połączona często z brakiem danych o faktycznej skali tego zjawiska), skomplikowane stosunki właścicielskie oraz koszty i czasochłonność procesów rekultywacyjnych sprawiają, że inwestorzy nieraz omijają te nieruchomości szerokim łukiem mimo podejmowanych przez lokalne samorządy prób zainteresowania nimi prywatnego biznesu. Z drugiej strony są przykłady na to, że pogórnicze tereny nie muszą wiecznie straszyć księżycowym krajobrazem. Tak stało się chociażby w Katowicach, gdzie na miejsce dawnej kopalni stanęła Strefa Kultury, obejmująca nową siedzibę Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Dowiedz się więcej 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA