PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów

  • wnp.pl
  • 24 wrz 2014 09:08

Jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów

Współpraca rządowych agencji zajmujących się sprzedażą nieruchomości, specjalnych stref ekonomicznych i samych inwestorów z samorządami lokalnymi, to warunek niezbędny do powodzenia procesu inwestycyjnego - przekonywali uczestnicy sesji „Tereny inwestycyjne - jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów" w ramach IV Property Forum 2014.

REKLAMA

Na coraz sprawniejszą współpracę z samorządami w ostatnich latach, szczególnie w zakresie podziału terenu na mniejsze działki lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, wskazywała Ilona Kowalska, prezes Agencji Mienia Wojskowego (AMW). Przykładami takiej dobrej współpracy mogą być jej zdaniem należące do Agencji tereny inwestycyjne na terenie Wrocławia, Krakowa, Torunia czy Helu.

- Podejście, zgodnie z którym agencja nie jest już postrzegana przez samorządy jako potencjalny konkurent, a raczej jako partner do współpracy, przynosi efekty synergii dla obu stron. Samorządom zależy na tym, aby kupiec w atrakcyjny sposób zagospodarował nieruchomość, z kolei my możemy liczyć na szybszą sprzedaż takiego terenu, który został dobrze przygotowany - wyjaśniła prezes AMW.

Nieco mniej optymistycznie na temat współpracy z samorządami wypowiadał się Tomasz Zagórski, zastępca dyrektora zespołu gospodarowania zasobem w Agencji Nieruchomości Rolnych (ARM), w której posiadaniu znajduje się największy w Polsce zasób gruntów inwestycyjnych o powierzchni ok. 96 tys. ha, z czego ponad 60 tys. ha znajduje się na terenie miast. Według niego nadal z tą współpracą bywa różnie. - Od dłuższego czasu czekamy na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na warszawskiej Białołęce, mimo przekazania na rzecz dzielnicy kilku hektarów gruntów pod budowę dwóch szkół - powiedział. - Ale są również przykłady, że można działać szybko i sprawnie. Gmina Września w ciągu zaledwie pół roku potrafiła przekwalifikować grunty rolne na inwestycyjne i uchwalić plan zagospodarowania pod inwestycję firmy Volkswagen w Swarzędzu - dodał.

Również Jan Mroczka, prezes spółki Rank Progress, która wybudowała 48 obiektów wielkopowierzchniowych w całej Polsce, nie miał wątpliwości, że bez pozytywnych relacji z samorządami inwestorzy praktycznie nie mają szans funkcjonować. - Zdarzały się sytuacje, kiedy z władzami lokalnymi nie było nam po drodze i byliśmy celowo przetrzymywani w procedurze odwoławczej, a ostateczne uzgodnienia otrzymaliśmy dopiero wtedy, kiedy nasz konkurent w tym samym mieście zdążył już wybudować i otworzyć centrum handlowe - opowiadał. Podkreślał jednocześnie, że z drugiej strony, przy dobrych relacjach z samorządem, można liczyć na zmianę planu zagospodarowania nawet w ciągu 6-7 miesięcy. - Najgorzej jest, jeśli w procesie inwestycyjnym zaczyna przeszkadzać lokalna polityka - mówił.

  • kardzian 2014-11-12 11:28:49
    W całej Polsce są atrakcyjne, wolne grunty, przejrzyjcie to co aktualnie ma w bazie JARTOM. Prawda jest taka, że tak dobrych wycen na rynku nie było od dawna, branża czeka na kolejne inwestycje, ale czy do nich dojdzie? Czas pokaże...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA