PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak wykorzystać potencjał Śląska? Potrzebna jest spójna idea

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 15 mar 2016 14:43

Jak wykorzystać potencjał Śląska? Potrzebna jest spójna idea Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate

Na terenie Aglomeracji Śląskiej mieszka ok. 2 milionów osób, a w promieniu zaledwie 100 kilometrów kolejne cztery miliony. - To ogromny rynek zbytu oraz wielki kapitał ludzki dla wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej – zarówno wytwórczej, przemysłu ciężkiego, jak również nowoczesnych usług - uważa Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate. Skala może być atutem i jednocześnie... barierą.

REKLAMA

Zdaniem prezesa TDJ przeszłość regionu śląskiego także daje potężne fundamenty. Mowa tutaj o rozwiniętym układzie transportowym (drogowym oraz kolejowym) oraz dziedzictwie kulturowym, które warunkuje etos pracy, szacunek do drugiego człowieka i przywiązanie do rodziny.

- Skala regionu może być zarazem postrzegana jako bariera. Mimo ogromnego potencjału drzemiącego w tym miejscu, wciąż nie udało się wypracować spójnej idei stworzenia metropolii, która byłaby naturalnym rozwinięciem działań poszczególnych samorządów oraz pozwalałaby na ujednolicenie procedur administracyjnych - mówi Maciej Wójcik. - Wierzę, że wspólne działania na rzecz metropolii dadzą w najbliższych latach silną przewagę konkurencyjną nad innymi regionami – nie tylko tymi z najbliższego otoczenia, ale również w skali międzynarodowej.

Oferta inwestycyjna regionu jest bogata, lecz do tej pory nie pojawił się wspólny rejestr, bądź instytucja koordynująca działania zmierzające do pozyskania strategicznych dla regionu inwestorów.

- Czytaliśmy doniesienia w prasie o przegranym postępowaniu pozyskania jednej z fabryk lidera motoryzacyjnego w Polsce. Rodzi to pytanie: dlaczego w regionie, gdzie swoją silną pozycję zbudowało General Motors czy Fiat – tworząc przy tym komplementarne miejsca pracy wśród wielu firm podwykonawczych (klaster Silesia Automotive) – nie udało się przekonać do współpracy równorzędnego partnera, który miałby pełne możliwości pozyskania doświadczonej kadry, elementów podzespołów samochodowych, czy też ugruntowanych kanałów dystrybucji? - zastanawia się prezes TDJ Estate. - Dlatego też, uważam że wciąż wiele pracy wymagane jest do wykonania przez lokalne samorządy przy tworzeniu założeń funkcjonowania i organów metropolii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA