PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zagospodarować rynek w Chorzowie?

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2014 08:15

Konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w Chorzowie rozstrzygnął tamtejszy magistrat. Zwyciężyła praca, która - zdaniem sądu konkursowego - najlepiej uwzględnia zakładaną przebudowę rynku w kilku etapach, m.in. po ew. wyburzeniu przecinającej go estakady.

REKLAMA

Autorami zwycięskiej koncepcji jest zespół architektów z Puław, Karpnik, Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego. Sąd konkursowy zaakcentował m.in., że ich praca w pierwszym etapie przebudowy daje możliwość wykorzystania konstrukcji estakady, a docelowo przewiduje utworzenie rozległego placu, którego różne funkcje można kształtować w zaplanowanych i odwzorowanych na jego powierzchni kwadratach. Sąd zasugerował, by pracę tę uzupełnić elementami innych koncepcji, które w konkursie zdobyły II oraz III miejsce.

Podczas wtorkowej uroczystości prezydent Chorzowa Andrzej Kotala przypominał, że temat przebudowy rynku ciągnie się od kilku lat. Rozpoczął się jeszcze przed przeprowadzonym w latach 2012-2013 remontem estakady, którą ponad rynkiem wiedzie dwupasmowa droga krajowa nr 79. Dyskutowano wówczas m.in. czy zniszczoną i zabierającą przestrzeń rynku estakadę odnowić czy wyburzyć.

"Dla nas było oczywiste, że nie możemy sobie pozwolić, żeby estakadę na tym etapie wyburzyć w związku z tym, że nie mamy jeszcze drogi alternatywnej dla tej, którą () dzisiaj przejeżdża ok. 30 tys. pojazdów. () Dlatego też doszliśmy do wniosku, że wobec takich faktów musi estakada pozostać. Aczkolwiek już też wiedząc, jak wygląda komunikacja publiczna w innych miastach europejskich (...), wiedzieliśmy, że powinniśmy też coś zrobić z tym tematem. Aby zachęcić pasażerów do przemieszczania się komunikacją publiczną, trzeba poprawić komfort (...)" - wyjaśniał Kotala.

Związany z tym pierwszy etap modernizacji chorzowskiego rynku właśnie się rozpoczyna. W ub. tygodniu przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Chorzowie i Tramwajów Śląskich podpisali umowę ze spółką Balzola Polska, która przebuduje na rynku układ torów tramwajowych.

Prace te są początkiem projektu budowy przy wschodniej pierzei rynku zintegrowanego przystanku autobusowo-tramwajowego. Mają się tam spotkać wszystkie przejeżdżające przez rynek i jego okolice linie tramwajowe (obecnie 10) i autobusowe (obecnie ok. 20). Budowa docelowego układu torów tramwajowych umożliwi miastu prace związane z siecią dróg na rynku i w okolicy. Zwolnienie przez tramwaje np. fragmentu rynku przed urzędem miasta pozwoli na stworzenie tam w przyszłości reprezentacyjnej miejskiej przestrzeni np. z fontanną.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA