PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zostaną zagospodarowane Wolne Tory w Poznaniu?

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 16:32

Jak zostaną zagospodarowane Wolne Tory w Poznaniu? I miejsce dla Mycielski Architecture&Urbanism z Warszawy

Pracownia architektoniczno-urbanistyczna z Warszawy wygrała konkurs na projekt zagospodarowania tzw. Wolnych Torów w Poznaniu. Jest to obszar kilkudziesięciu hektarów w centrum miasta, który może stać się nową dzielnicą stolicy Wielkopolski.

REKLAMA

W czwartek ogłoszono wyniki konkursu na pomysł zagospodarowania terenów położonych w sąsiedztwie torów kolejowych i dawnych terenów przemysłowych.

Nagrodzone prace mają być materiałem do prowadzenia dalszych prac planistycznych w sprawie ostatecznego ukształtowania Wolnych Torów. Miasto podkreśla, że Wolne Tory są jednym ze strategicznych obszarów dla rozwoju Poznania.

Pierwsze miejsce zajęła firma MAU - Mycielski Architecture & Urbanism z Warszawy, która otrzymała nagrodę w wysokości 171 tys. złotych. Drugie miejsce przypadło Autorskiemu Studiu Architektury ATRIUM Mateusz Urbański z Poznania - 111 tys. zł; trzecie zajęła Grupa Kreska Piotr Dyndowski z Warszawy - 71 tys. zł.

Jak ocenił zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski, "pierwsza praca jest ciekawa". "Przestrzeń wydaje się uporządkowana, jednocześnie w niektórych momentach spontaniczna. Jest dużo zieleni; dobre rozwiązania, jeśli chodzi o komunikację publiczną - ciekawe wykorzystanie tego terenu" - stwierdził.

Na Wolnych Torach ma być miejsce zarówno dla budynków mieszkalnych, usługowych jak i biurowców.

Wudarski przekazał, że całość ocenia jako "coś co da się zrealizować". "Dla miasta kluczowe są koszty infrastruktury; partycypacji, czyli uzgodnienia z inwestorami, właścicielami gruntów" - powiedział.

Jak dodał, w ciągu kilku najbliższych lat możliwe jest "uchwalenie miejscowego planu czy też planu rewitalizacji" dla obszaru Wolnych Torów.

Zdaniem członka zarządu PKP S.A. Jarosława Batora, rozstrzygnięcie konkursu zamyka pierwszy etap przygotowań do zagospodarowania Wolnych Torów.

"Różnorodność przedstawionych koncepcji dowiodła jak duże są możliwości stworzenia z tego terenu nowoczesnej, przyjaznej mieszkańcom przestrzeni" - mówił.

Konkurs na "Projekt urbanistycznego zagospodarowania terenów Wolnych Torów w Poznaniu" ogłoszono 6 marca br. Była to wspólna inicjatywa Poznania oraz PKP S.A., która jest właścicielem część gruntów na terenie Wolnych Torów.

Do konkursu zgłosiły się 84 podmioty, a po weryfikacji zaproszono 80 uczestników. W pierwszym etapie konkursu prace złożyły 44 podmioty. 15 lipca Sąd Konkursowy wyłonił sześć koncepcji. Ich autorzy zostali poproszeni m.in. o dopracowanie swoich pomysłów, przeprowadzenie analiz i przygotowanie makiet, które pozwoliły wytypować najlepsze prace.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA