PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest porozumienie ws. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 11 lut 2014 17:42

Muzeum Kolejnictwa zostanie przeniesione z centrum stolicy na Wolę - to efekt wtorkowego porozumienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, marszałka województwa mazowieckiego, warszawskiego magistratu i PKP SA. Oznacza to, że PKP może rozpocząć przygotowania do realizacji projektu zabudowy Dworca Głównego.

REKLAMA

 

Obecna siedziba muzeum w centrum Warszawy była powodem sporu między PKP SA a władzami Mazowsza. Kolejarze chcieli muzeum przenieść, na co nie zgadzały się władze województwa, którym placówka podlega.

We wtorek przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, władz samorządu Mazowieckiego, warszawskiego ratusza i PKP SA uzgodnili treść listu intencyjnego w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie, które będzie następcą Muzeum Kolejnictwa. Ma to być jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalno-oświatowych w Polsce.

Strony zgodziły się, że będą wspólnie działać na rzecz utworzenia w Warszawie miejsca popularyzującego historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce. "Uzgodnienie listu intencyjnego to pierwszy krok do budowy centrum kulturalno-oświatowego na miarę XXI wieku. Cieszę się, że PKP i Muzeum Kolejnictwa udało się wypracować rozwiązanie, które przyczyni się do rozwoju placówki. Już za kilka lat powstanie w stolicy miejsce, jakiego dotąd nie było" - powiedział Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej.

Nowa placówka muzealna ma mieścić się na warszawskiej Woli, na terenach należących do PKP SA. Powstanie po przekształceniu dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa. W jej zbiorach znajdą się np. tramwaje czy autobusy i zabytkowy tabor, m.in. stare lokomotywy, wagony, będące własnością Grupy PKP.

Centrum ma powstać w 2017 roku. Twórcy placówki chcieliby uzyskać unijne dofinansowanie. Kolejarze chcą udostępnić jej pętlę kolejową na Szczęśliwicach - Odolanach.

Jak pisaliśmy pod koniec stycznia, uzyskanie porozumienia było warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia prac nad ewentualną zabudową Dworca Głównego w stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA