PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest zgoda na zmianą granic pięciu specjalnych stref ekonomicznych

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2014 16:53

Rząd zgodził się na zmianę granic w pięciu specjalnych strefach ekonomicznych: legnickiej, kostrzyńsko-słubickiej, pomorskiej, katowickiej i słupskiej - poinformował we wtorek CIR. Ma się to przyczynić do powstania nowych inwestycji i miejsc pracy.

REKLAMA

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów do legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej zostanie włączone 156,5 ha; wyłączonych będzie 3,3 ha - w efekcie jej powierzchnia wyniesie ok. 1212,4 ha. Zmiana granic strefy ma stworzyć warunki do rozwoju nowych inwestycji w województwie dolnośląskim.

"Strefą zostaną objęte tereny położone w Legnicy, Legnickim Polu, Polkowicach, Głogowie, Kostomłotach i Miłkowicach. Ze strefy zostaną wyłączone tereny w Prochowicach" - czytamy w komunikacie CIR. Na terenach przyłączonych do strefy, w perspektywie kilku najbliższych lat powinno powstać ok. 4730 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu ok. 1180. Planowane nakłady inwestycyjne to ok. 2558,75 mln zł. Na gruntach legnickiej strefy powstaną dwie inwestycje z branży motoryzacyjnej.

W przypadku kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej zmiana granic obejmuje włączenie do strefy 78,7 ha i wyłączenie z niej 47,3 ha. W rezultacie powierzchnia strefy wyniesie 1746,9 ha. Zostaną do niej włączone tereny w Żarach, jednocześnie wyłączony będzie grunt spółki "Krono-Invest" w Słubicach, która zrezygnowała z inwestycji. Jak poinformowano w komunikacie, zmiany w strefie tworzą szanse na powstanie nowych inwestycji w województwie lubuskim.

Swoją powierzchnię o ponad 410 ha zwiększy także pomorska strefa - jej powierzchnia wyniesie 1863,2 ha. Strefą zostaną objęte tereny z obszaru Stargardu Szczecińskiego i Czarnej Wody. W ramach istniejącego w Czarnej Wodzie zakładu Steico powstanie innowacyjna linia technologiczna do produkcji fornirowego drewna warstwowego LVL.

"Ocenia się, że na gruntach miasta Stargard Szczeciński może powstać, w perspektywie kilku najbliższych lat, ok. 5000 nowych miejsc pracy i ok. 1020 w otoczeniu strefy. Planowane nakłady to ok. 2523,31 mln zł. W Czarnej Wodzie zainwestuje Steico - producent wyrobów drewnopochodnych. (...) Dzięki tej inwestycji ma powstać co najmniej 70 nowych miejsc pracy, przy nakładach w wysokości ok. 160 mln zł. Zachowane zostanie 170 etatów" - czytamy w komunikacie.

Tereny katowickiej strefy zwiększą się o ponad 346 ha, a wyłączone z niej będą ponad 4 ha. Włączone tereny obejmują: Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Częstochowę i Myszków. Powierzchnia strefy wyniesie 2347,34 ha. Według szacunków na terenach włączonych do strefy powstanie ok. 5740 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu ok. 2560. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 3422,37 mln zł. Będą tam realizowane nowe inwestycje z branży motoryzacyjnej, szklarskiej i metalowej.

W przypadku słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej zostanie do niej włączone ponad 7 ha, a wyłączone będzie ponad 15 ha, skorygowana zostanie także powierzchnia podstrefy Słupsk-Włynkówko. Oznacza to, że teren strefy zmniejszy się i będzie wynosił 816,7 ha. Nowe tereny obejmą obszar gminy Czarne. Firma Meble Negro rozbuduje istniejącą fabrykę mebli.

Rozporządzenia zmieniające granice stref wchodzą w życie z końcem maja br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA