PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jubileusz Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2013 14:40

14 firm zatrudniających 1 410 pracowników, 239 mln zł prywatnych nakładów inwestycyjnych i niemal 90 mln zł ze środków publicznych. Taki jest bilans 10. lat działalności Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) w Koszalinie, informuje PAP.

REKLAMA

Prezydent miasta Piotr Jedliński powiedział w poniedziałek na briefingu poświęconym 10-leciu funkcjonowania strefy, że Koszalin był w województwie zachodniopomorskim pionierem, jeśli chodzi o tworzenie tego typu miejsca do działalności gospodarczej.

Kolejne miasta, m.in. Goleniów, Szczecinek, Wałcz wydzielały tereny pod strefy ekonomiczne w późniejszym czasie.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział, że to dzięki Koszalinowi udało się wypracować drogę dla innych tego typu lokalizacji. Efektem jest w regionie 1 200 ha objętych przywilejami specjalnych stref ekonomicznych.

Geblewicz dodał, że to dzięki przedsięwzięciu w Koszalinie na Pomorzu Zachodnim nauczono się budowania dobrego klimatu dla przedsiębiorców.

Koszalińska część SSSE powstała w 2003 r. na 22 hektarach gruntu leżących w zachodniej części miasta. Strefa była od tego czasu trzykrotnie powiększana - w latach 2006, 2007, 2012 - i obecnie zajmuje 114 ha, z czego 67 ha jest zajęte przez inwestorów.

W koszalińskiej części SSSE funkcjonuje obecnie 14 firm, które zatrudniają 1 410 pracowników. Na terenie koszalińskiej strefy prywatny kapitał zainwestował dotychczas 239 mln zł. Na uzbrojenie gruntów ze środków publicznych wydano ok. 90 mln zł.

W poniedziałek zezwolenia na inwestycje w koszalińskiej strefie odebrały trzy firmy. Jedna z nich - producent szyb samochodowych Nordglass - będzie rozszerzać działalność. Dwie kolejne - Bartosz Lipiński Centrum Hydrauliki Siłowej i wytwarzający papier falisty Surimet - to zupełnie nowe podmioty.

Prezydent Jedliński powiedział PAP, że prowadzone są negocjacje z kolejnymi inwestorami, jednak nie podał szczegółów.

Pytany o korzyści z funkcjonowania strefy, Jedliński powiedział, że dzięki istniejących na jej terenie miejscach pracy miasto ma ustabilizowane dochody z podatku od osób fizycznych. Wpływy z tego tytułu stanowią ponad 40 proc. dochodów koszalińskiego samorządu.

Jak dodał, jedno miejsce pracy w strefie sprawia, że tworzone są średnio 3-4 stanowiska w firmach kooperujących, czytamy na stronach PAP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA