PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał w drodze do Polski. Jesteśmy jednym z głównych hubów inwestycyjnych w regionie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 12 kwi 2018 14:19

Kapitał w drodze do Polski. Jesteśmy jednym z głównych hubów inwestycyjnych w regionie Warszawa, fot. Shutterstock

W ubiegłym roku ponad połowa całkowitego kapitału na polskim rynku została zainwestowana w transakcje portfelowe i transakcje korporacyjne. - W pierwszym kwartale 2018 roku transakcje portfelowe to ok. 65 proc. naszego rynku - mówi Piotr Mirowski, szef działu inwestycyjnego i Senior Partner w Colliers International. Polską interesuje się kapitał azjatycki i inwestorzy z USA, okazji do wejścia na rynek szukają również Kanadyjczycy. - Dla wszystkich globalnych graczy liczy się - oprócz stopy zwrotu - skala oraz możliwości powiększenia portfela lub platformy - dodaje ekspert.

REKLAMA

Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w 2017 roku osiągnął historyczny pułap 5,1 mld euro (w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej było to ponad 13 mld euro) – podaje Colliers International. Nasz udział w europejskim rynku sukcesywnie rośnie. Polska - ze swoim 40 proc. udziałem - ponownie zajęła pozycję lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyprzedzając m.in. Czechy (26 proc.) i Węgry (13 proc.).

Wyznacznikiem skali rynku i jego dojrzałości jest udział transakcji portfelowych, a te stanowią coraz większą część wolumenu wszystkich transakcji inwestycyjnych – tak w Polsce, jak i w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

- Jesteśmy jednym z głównych hubów inwestycyjnych w regionie - mówi Piotr Mirowski, szef działu inwestycyjnego i Senior Partner w Colliers International.

Kołem zamachowym są duże portfele bądź platformy, obiekty najlepszej jakości lub nieruchomościowe ikony. W ubiegłym roku wartość transakcji portfelowych stanowiła ponad połowę rynku (ponad 2,5 mld euro w zamkniętych transakcjach). - W pierwszym kwartale 2018 roku transakcje portfelowe to ok. 65 proc. rynku – podaje Piotr Mirowski i prognozuje dalszy wzrost zainteresowania transakcjami portfelowymi w Polsce.

Najbardziej aktywnymi graczami na polskim rynku w ciągu ostatnich 3 lat byli inwestorzy i menedżerowie inwestycyjni z USA, RPA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Polscy inwestorzy stanowią w tej grupie margines, chociaż każdego roku zwiększa się zaangażowanie rodzimego kapitału. Najbardziej aktywni w 2017 roku byli: CIC, Union Investment, Globalworth, REICO, Echo Polska Properties (Redefine), Pradera, DAW oraz Octava FIZAN (Elliott). - Pierwsze transakcje finalizowane przez nowy kapitał m.in. z Malezji mamy już za sobą – mówi ekspert Colliers International. - Kapitał azjatycki jest bardzo zainteresowany inwestycjami w Polsce, nadal przyglądają się nam inwestorzy z USA, okazji do wejścia na rynek szukają również Kanadyjczycy. Dla wszystkich globalnych graczy liczy się - oprócz stopy zwrotu - skala oraz możliwości powiększenia portfela lub platformy.

Nadal „najgorętszym” aktywem dla inwestorów są centra i parki handlowe – to ten sektor notuje najwyższe wartości (ok. 86 proc. wartości wszystkich transakcji zawartych w pierwszych trzech miesiącach br.). Rośnie również popyt na aktywa hotelowe – w minionym kwartale zanotowano trzy transakcje hotelowe – ich łączna wartość wynosi ok. 11 mln euro i stanowi niewielki procent całego wolumenu transakcji.

- W pierwszym kwartale nie zanotowaliśmy za to dużych transakcji na rynku biurowym – mówi szef działu inwestycyjnego Colliersa i jednocześnie przyznaje, że w tym sektorze rynku nieruchomościowego wiele dużych transakcji zamknie się w drugim i trzecim kwartale br. - Na rynku jest wiele portfeli biurowych, które wkrótce zmienią właściciela – mówi. - Jesteśmy przekonani, że aktywność inwestycyjna będzie bardzo wysoka, a w najbliższym czasie struktura aktywów ulegnie zmianie. Dominacja centrów handlowych nie będzie już tak wyraźna jak w pierwszym kwartale – przekonuje Piotr Mirowski.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA