PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowice muszę przełamać negatywny stereotyp

  • Autor: PAP
  • 08 lut 2016 17:17

Katowice muszę przełamać negatywny stereotyp Katowice, fot. UM Katowice

Poprawa wizerunku jest jednym z kluczowych wyzwań stojących przed Katowicami - wskazują specjaliści z firmy doradczej PwC. Przekonują, że przełamanie negatywnych stereotypów umożliwi przyciągnięcie nowych inwestorów.

REKLAMA

Katowice, jako jeden z 12 ośrodków miejskich, zostały ujęte w "Raporcie o polskich metropoliach 2015". Specjaliści z PwC oceniają w nim najważniejsze kapitały rozwojowe miast: finanse, inwestycje, wizerunek, ludzie, jakość życia, infrastrukturę i instytucje. Wnioski z części raportu dotyczącego Katowic przedstawili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Autorzy raportu ocenili, że Katowice mają wiele atutów - to m.in. dogodne położenie, dobrze rozwinięta sieć dróg, duża liczba absolwentów kierunków technicznych i zdrowe finanse. Zauważyli także słabe strony - niski poziom wykorzystywania funduszy europejskich per capita, trudną sytuację demograficzną i niekorzystny wizerunek miasta, kojarzącego się wciąż z przemysłem ciężkim i jego bolesną restrukturyzacją.

W opinii PwC, mimo że kapitały rozwojowe w każdej z badanych dziedzin są powyżej średniej polskich miast, Katowice nadal nie wykorzystują swojego potencjału. Nie mogą poszczycić się takim sukcesem, jakim mogłyby, choć oczywiście zmian na lepsze jest wiele - wskazał główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski.

Zwrócił uwagę, że choć w Katowicach jest sporo uczelni wyższych i kształci się na nich wielu studentów, jednak spora część z nich nie pozostaje w tym mieście, dlatego jest tutaj stosunkowo mało osób z wyższym wykształceniem. Generalnym problemem jest wyludnianie się miasta. Od drugiej połowy lat 80. liczba mieszkańców systematycznie spada i obecnie wynosi ok. 300 tys.

"Cały czas problemem Katowic jest wizerunek - i chodzi nie tylko o stereotyp, którym często kierują się ludzie z zewnątrz, ale też wizerunek wśród części mieszkańców. To przez cały czas nie jest miasto, w którym większość ludzi uważa, że tu naprawdę jest świetnie żyć, i to trzeba zmieniać" - podkreślił prof. Orłowski.

W jego ocenie mimo wysokich kapitałów rozwojowych rozczarowuje tempo zmian w Katowicach, co pokazuje, że głównym ograniczeniem nie zawsze musi być brak pieniędzy - pod tym względem sytuacja Katowic jest o wiele lepsza niż większości ośrodków. Ekonomista mówił o przykładzie Wrocławia, który zmienił się fundamentalnie dzięki śmiałej i konsekwentnie realizowanej strategii.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA