PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowice pod lupą ekspertów. Jaki werdykt?

  • wnp.pl
  • 09 lut 2016 07:57

Katowice pod lupą ekspertów. Jaki werdykt? Katowice, Spodek, fot. de.wikipedia.org

Katowice są pełne sprzeczności. Z jednej strony posiadają jedną z najsilniejszych gospodarek w Polsce, ale wśród 12 metropolii w Polsce w latach 2004-2012 PKB rósł tu najwolniej - analizują autorzy raportu PwC o stolicy woj. śląskiego.

REKLAMA

Trudno jednoznacznie ocenić sytuację Katowic. Z jednej strony, w każdej dziedzinie miasto dysponuje znaczącym kapitałem rozwojowym, zazwyczaj większym niż przeciętnie inne polskie miasta. Z drugiej strony, trudno nie odnieść wrażenia, że tempo zmian odbiega od potencjału Katowic.

-  Z jednej strony w Katowicach są najwyższe zarobki w Polsce, średnio nawet wyższe niż w Warszawie, ale ludzie stąd uciekają. Jest tu dużo dobrych uczelni wyższych, ale odsetek osób z wykształceniem wyższym jest najniższy wśród 12 największych miast w Polsce - mówi Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, jeden z autorów raportu.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że czynnikiem utrudniającym ocenę jest to, że Katowice funkcjonują w ramach konurbacji górnośląskiej, co odróżnia ich sytuację od sytuacji innych polskich metropolii. Przykładowo, wiele funkcji, których oczekuje się od regionalnej metropolii, w tym przypadku może być dostarczane na poziomie całej konurbacji. Z drugiej jednak strony, funkcjonowanie wewnątrz konurbacji wiąże się z innego rodzaju problemami, wynikającymi z konieczności zapewnienia współpracy wielu ośrodków miejskich. 

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA