PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicka filmówka przeprowadza się do nowej siedziby

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2017 09:39

Katowicka filmówka przeprowadza się do nowej siedziby Katowice, fot. Pixabay

Wnętrza otwartego niedawno nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wypełniają się kolejnymi sprzętami i meblami; przeprowadzka trwa. Możliwe, że pierwsze zajęcia odbędą się tam jeszcze w grudniu.

REKLAMA

Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego jest designerski i nowoczesny, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice, a także połączenie nowej zabudowy z już istniejącą. Częścią fasady jest bowiem historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

Dziekan wydziału dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz podała, że zapowiadana przez nią na listopad przeprowadzka właśnie trwa. "Systematycznie przywożone są do nas nowe meble, sprzęty, całe wyposażenie" - powiedziała. Podkreśliła, że wszystko jest nowe.

Jednocześnie Doktorowicz wyraziła nadzieję, że pierwsze zajęcia dla studentów mogą odbyć się w nowej siedzibie jeszcze w grudniu. Następnie, w styczniu wykańczane będzie jeszcze studio telewizyjno-filmowe, a ostateczne otwarcie funkcjonalne obiektu zaplanowano na marzec.

Nowy obiekt, którego powierzchnia wynosi 4,8 tys. m kw., zlokalizowany jest w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła.

Budynek zaprojektowano na rzucie prostokąta z wewnętrznym atrium. W zależności od strony jest on jedno-, dwu- i czterokondygnacyjny (nie licząc podziemnego parkingu).

Wokół wewnętrznego, niezadaszonego dziedzińca zlokalizowane są główne pomieszczenia wydziału: sala projekcyjno-filmowa i dwukondygnacyjne studio filmowe otoczone m.in. pracownią montażu, dźwięku, reżyserką czy przechowalnią sprzętu filmowego. Na pierwszym piętrze znajdują się pracownie fotograficzne, atelier z wyjściem na taras i ciemnia. Kolejne piętra to głównie sale wykładowe oraz pomieszczenia biurowe.

Obiekt powstał na podstawie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic. Wykonawcą jest spółka Mostostal Zabrze-Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach.

Działkę pod budowę obiektu Uniwersytet Śląski otrzymał w 2011 r. od miasta Katowice w formie darowizny. Okolica ta - zwana też kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej - wymaga rewitalizacji. Temu ma też służyć nowy obiekt.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA