PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicka SSE już niemal wykonała roczny plan

  • Autor: PAP
  • 17 maj 2017 11:37

Katowicka SSE już niemal wykonała roczny plan Fot. Fotolia

Do połowy maja br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) pozyskała nowe inwestycje o łącznej wartości 930 mln zł, wobec prognozowanych na cały 2017 r. projektów wartych w sumie 1 mld zł. Jeżeli utrzyma się boom inwestycyjny, tegoroczny wynik strefy może być rekordowy.

REKLAMA

"Nie spodziewaliśmy się osiągnięcia tak pozytywnych rezultatów już w połowie maja. Oczywiście nie wpływa to na intensywność naszych starań w pozyskiwaniu kolejnych inwestorów, a przed nami stoją nowe wyzwania" - skomentował w środę prezes KSSE Piotr Wojaczek.

Strefa, która w minionym roku pozyskała 29 nowych projektów o łącznej wartości ponad 1,9 mld zł, na 2017 r. prognozowała spadek wartości inwestycji i ilości inwestorów, spodziewając się - według ostrożnych szacunków - 25 projektów wartych w sumie ok. 1 mld zł i dających ponad tysiąc nowych miejsc pracy. Wiadomo już, że rzeczywiste wyniki będą lepsze - do połowy maja wydano 12 zezwoleń na realizację projektów w KSSE; wartość inwestycji sięgnęła 930 mln zł (w tym ponad 670 mln zł w kwietniu i maju), a liczba deklarowanych nowych miejsc pracy to niespełna 550.

Według Wojaczka, osiągnięte wyniki potwierdzają, że polskie specjalne strefy ekonomiczne rzetelnie wypełniają postawione przed nimi zadania dotyczące pozyskiwania nowych projektów, stawiane przed nimi m.in. przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która wspiera strefy w rozmowach z wieloma inwestorami. W kolejnych tygodniach spodziewane jest rozstrzygnięcie ośmiu postępowań dotyczących udzielenia zezwolenia na działalność w KSSE.

W pierwszym kwartale 2017 r. KSSE pozyskała siedem nowych projektów, a w drugim, jak dotąd - pięć. Zrealizują je: amerykański Guardian w Częstochowie, włoski Sest-Luve i niemiecki Hirschvogel Components w Gliwicach oraz dwie polskie firmy: Extral w Żorach i Ekoprobud w Krapkowicach na Opolszczyźnie.

Guardian, amerykański producent szkła, rozbuduje swoje zakłady w Częstochowie kosztem co najmniej 400 mln zł; firma zamierza też zwiększyć zatrudnienie z 350 do 440 pracowników. Sest-Luve, włoska firma z branży maszynowej, zainwestuje w Gliwicach 132 mln zł w budowę nowej hali produkcyjnej i zwiększenie mocy produkcyjnych wymienników ciepła w urządzeniach chłodniczych; zatrudni dodatkowo 50 osób. Podobną ilość pracowników zatrudni w Gliwicach niemiecka firma Hirschvogel Components, która za ponad 85 mln zł wyposaży fabrykę w nowe maszyny i linie technologiczne do produkcji podzespołów silników samochodowych, skrzyń biegów oraz układów przeniesienia napędu.

W Żorach zakres swojej działalności poszerzy polska firma Extral - wytwórca profili aluminiowych, która zainwestuje 50 mln zł, tworząc 25 nowych miejsc pracy. Nowym inwestorem w KSSE będzie reprezentująca branżę chemiczną polska firma Ekoprobud, która za 3,7 mln zł zbuduje wytwórnię mas bitumicznych do budowy dróg, zatrudniając osiem osób.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA